Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ozonskadupka fin

Новиот извештај на Обединетите нации покажува дека озонската обвивка на Земјата се обновува и се намалува озонската дупка на Антарктикот.

Озонската обвивка ја заштитува планетата од ултравиолетово зрачење, кое предизвикува рак на кожата, нанесува штета на посевите и создава други проблеми.

Извештајот покажува дека горниот озонски слој на северната хемисфера може да се обнови до 2030 година, а на јужната хемисфера кон средината на векот.

Озонската дупка над Јужниот пол би можела да исчезне околу 2060 година.

– Тоа е навистина добра вест, изјави Пол Њумен, главен научник за Земјата во Годард Центарот за вселенски летови при НАСА. – Ако супстанциите што ја осиромашуваат озонската обвивка продолжија да се зголемуваат, би виделе огромни ефекти. Ние го спречивме тоа – истакна Њумен.

Научниците веруваат дека за ваков развој на ситуацијата придонесе договорот од 1987 година, со кој се забрануваат хемикалии кои се штетни за озонската обвивка. Озонската обвивка почна да се тенчи во 70-те години од минатиот век.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.