Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

drvobiblioteka fin

Дали живеете во убава куќа со голем двор? И дали имате сопствена библиотека, но не во дневната соба, туку на улица, веднаш до вашиот приватен автомобил? Една Американа која го посветила својот живот на книгите, може да се пофали со баш тоа.

Неколку дена пред Божиќ Шерли Холерд остварува еден од своите соништа – да создаде слободна библиотека во родниот град Кор Делејн, во државата Ајдахо. По дознавањето од локалната власт дека ќе има големи промени во нејзиниот дом, таа одлучува да дејствува.

“Моравме да го отстраниме дрвото кое имало над 110 години. Затоа решив дека можам да го претворам во мала бесплатна библиотека што секогаш сум сакала да ја направам “, раскажува жената која добила поддршка од невладината организација” Little Free Library “и така отсеченото дрво на улицата се претворило во нешто многу повеќе.

На Холерд ѝ било дозволено да се издлаби дрвото и да стави 3 полици за да се стават книги на располагање на неа и нејзините соседи. Благодарение на дополнителни средства, таа може да направи многу повеќе.

Минијатурната библиотека на дрвото, која е пристапна со неколку скали, беше отворена на 19 декември 2018 година. Се одликува со осветлување и посебна врата која ги чува книгите од невремето. Однадвор, е украсена со минијатурни дрвени книги и изгледа како мала куќа на шумски животни, исто како од бајките.

Повеќе слики од малата библиотека во дрвото може да се најдат во нашата галерија.

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.