Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ruskiucenici fin

Русите дефинитивно сакаат униформи за децата во училиштата, немаат дилеми , пишува Риа Новости.

Анкетата на повеќе од 15.000 луѓе покажува дека родителите гледаат различни придобивки од училишните униформи. Запрашан дали треба да постои строга регулатива за изгледот на децата, 72% велат дека да, а 22% “не”.

Според некои, униформите на учениците, ќе има дисциплински ефект.

Според други, ако децата носат исти бои и модели на облека, помалку ќе се воочуваат разликите во финансиските можности на родителите. Сепак сите одговори не се двосмислени или конзервативни .
36 отсто од родителите напишале дека, ако изгледот на нивните деца зависи од нив, ќе им дозволат обоени коси и слободен избор на облека. На 15 проценти не им пречи ниту офарбаната - шарена коса. 13 отсто од родителите се согласуваат децата да носат пирсинг.

10 проценти сметаат дека не е проблем да одат на училиште со искинати фармерки, впрочем тоа е израз на младите , велат овие родители.

 

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.