Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

valeta maltafin

Истражувањето спроведено од Current Results ги открива кои се најсончевите и најоблачните градови во Европа. Победник за најсончев град е Валета во Малта, со 2.957 сончеви часови годишно.
Валета, Малта.

По неа следат Марсеј и Лисабон.

Вака изгледа листата на најсончеви градови во Европа:

1. Валета – 2.957 сончеви часа

2. Марсеј, Франција – 2.858

3. Лисабон, Португалија – 2.799

4. Мадрид, Шпанија – 2.769

5. Атина, Грција – 2.771

6. Ница, Франција – 2.724

7. Монако, Монако – 2.724

8. Тирана, Албанија – 2.544

9. Барселона, Шпанија – 2.524

10. Подгорица, Црна Гора – 2.480

glazgov fin

За најоблачен град важи Глазгов во Шкотска со 1.203 сончеви часови годишно.
Ова е целосната листа:

1. Глазгов, Шкотска – 1.203

2. Рејкјавик, Исланд – 1.268

3. Бирмингем, Англија – 1.364

4. Лондон, Англија – 1.410

5. Манчестер, Англија – 1.416

6. Даблин, Ирска – 1.424

7. Келн, Германија – 1.504

8. Вадуз, Лихтенштајн – 1.517

9. Брисел, Белгија – 1.546

10. Хамбург, Германија – 1.557.

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.