Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Jajca fin

Велигденските празници носат мир, спокој и убави мигови за секој човек. Тоа се моменти на радост, семејни и пријателски дружења.

Бојадисувањето или вапцањето на Велигденските јајца зазема централно место во домовите на верниците. Дел бојадисуваат само Велигденски јајца во црвена боја, а дел покрај црвени, вапцаат и Велигденски јајца кои се во различни бои и претставуваат вистинска мала уметност.

Погледнете видеа со 5 предлог начини за бојадисување на Велигденските јајца:
Традиционално бојадисување на црвени Велигденски јајца - потребни се: јајца кои ќе ги сварите тврдо, боја за јајца, алкохолен оцет, салвети, памук и масло за готвење. Видеото погледнете го на линкот:

Бојадисајте 50 Велигденски јајца со боја во капсули - потребни се: тврдо варени јајца, садови за боја, боја во капсули, оцет, хартија за цедење, памук и масло за мачкање. Деталите прочитајте ги на линкот:

Бојадисајте Велигденски јајца користејќи чипка - потребни се: варени јајца, боја за фарбање јајца, чипка и ножици. Видеото погледнете го на линкот:

http://gotvi.mk/2016/04/23/video-bojadisajte-veligdenski-jajca-koristejki-cipka/

Бојадисајте Велигденски јајца со ластичиња - потребни се: тврдо варени јајца, бои за јајца кои се раствораат во вода, ластичиња, садови за растворање, салвети, вода и оцет. Целото видео со постапката за бојадисување на Велигденските јајца погледнете го на линкот:

http://gotvi.mk/2016/04/24/video-bojadisuvanje-na-veligdenski-jajca-so-lasticinja/

Како да направите украсни Велигденски јајца - Потребни се: бојадисани Велигденски јајца, украсни салвети со мотиви, неизматени белки, мала четка за боење, фломастери и контур боја (се купува во книжарница). Детални упатства како да направите украсни Велигденски јајца погледнете во видеото на линкот:


 

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.