Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

slabeenje fin

За да се ослободите од салото на стомакот може да биде многу полесно отколку што мислите. Тренерите и експертите за исхрана советуваат комбинација на умно замислени оброци и вежби, но важно е и што пиете.

-Водата е најдобриот избор за губење на тежината. Истражувањата покажаа дека водата, особено пред јадење, може да влијае на побрзо трошење на калории, а тоа помага да се намалиат маснотиите, вели диетичарката Џилијан Кубала.

Ако ви здодее, додадете малку свежо овошје и ќе имате здрава, вкусна вода.

-Кофеинот е поврзан со губење на тежината и е доста ефикасен ако е внесен пред вежбање, и е добар за функцијата на срцето, вели таа.

Можете да пиете и чај.

-Чаша топол чај од ѓумбир дава чувство на ситост, го намалува гладот и внесот на калории, вели Кабула.

На крајот, таа открива неочекуван начин кој помага при губење на килограми.

-Додај во вода лажица јаболков оцет. Тоа ќе го забави варењето, што ќе ве натера да се чувствувате посилно за долго време, објаснува диетичарката.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново