Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Што ветуваат ѕвездите за овој ден?

Овен

Дејствувајте побрзо, бидејќи ќе треба да се променат некои од прелиминарните замисли, па подгответе си резервни варијанти на време.

Бик

Постојано ќе запаѓате во некакви нејасни ситуации или ќе слушате двосмислени изјави. Ќекористите многу повеќе време за тоа, да процените што сакале да ви кажат отколку да завршите некоја тешка работа. Ќе се справите со сомневањата, ако се раководите од искуството и прагматизмот.

Близнаци

Ако имате дури и најмали сомнежи за текот на работата или крајниот резултат, тогаш потрудете се даги одредите правилата и параметрите.

Рак

Не е пожелно да донесувате конечни одлуки под влијание на туѓи совети. Секој поаѓа од лична гледна точка, па дури и од вашите најдобри пријатели може да не ви помогнат. Бидете селективни, внимателни со храната што консумирате, постојат предуслови за труење или инфекција.

Лав

Ќе треба да се занимавате со прашања кои не ви се допаѓаат, не ви се јасни или немате конкретно мислење. Непотребно е да брзате, тешкотиите ќе се буквално на секој чекор, па подгответе се психички за одложување на крајниот резултат.

Девица

Многу поверојатно е околностите да ве принудат да се адаптирате на туѓа иницијатива отколку да реализирате сопствена. Разгледајте ги настаните околу себе внимателно, и доколку ви е непријатно, преценете колку е можно побрзо и внимателно да се повлечете без си наштетите.

Вага

Наредете ги приоритетите и следете го прелиминарниот распоред. Не трошете го времете на небитни работи и не обидувајте се да му помогнете на целиот свет. Токму оние на кои сте ин посветени ќе ви создадат најмногу проблеми.

Шкорпија

Денеска ќе се судрите со непремостливи проблеми . Обрнете внимание на ставот и мислењето коешто го имате . Сепак, ќе успеете да се справите со тоа. А за да ецелосна радоста ќе испеглате и некакво лично недоразбирање.

Стрелец

Ќе работите на решавањето на актуелни финансиски прашања, но истовремено со тоа ќе се адаптирате на ситуацијата и не сте подготвени да се промени насоката на дејствување, ако треба. Следете ги лични принципи и утврдените правила.

Јарец

Речиси за секоја од актуелните задачи ќе имате потреба од помош. Притоа препораките коишто ќе ги добиете ќе се различни и може се да ви оди наопаку. Барајте дополнителни информации за прашањарта за кои немате искуство.

Водолија

Мислите ви се зафатени многу повеќе со забава и авантура, отколку со работа. Расположението ви е романтично. Личност од вашата околина, која досега не сте забележале денес каможе да ви направи неодолив впечаток. Не ги мешајте деловните контакти со љубовните.

Риби

Под влијание на околностите ќе успеете да си разјасните причините за проблеми од лична природа или за контроверзии со љубениот. Од вас зависи дали ќе направите решителен чекор, да ги наречете работите со вистинските имиња и да се поправат проблемите. Крајниот резултат ќе ве воодушеви.

Поврзани вести

 

Вчера и денеска во ЈКП Дервен се испита причината за краткиот прекин на испорака на вода на ЈЗУ Болница – Велес на ден 20.02.2018 година.

Утврдено е дека екипа на Сектор Водовод работела на замена на вентил на ул. Љубљанска, поради што морале да го затворат вентилот на линијата од која од оваа страна се снабдува со вода болницата.

Но, лицето кое го затворило вентилот заради активностите на ул. Љубљанска, со крајна небрежност истото го сторило без да провери дека вентилот од втората доводна линија од страната на Којник бил исто така затворен, а што морал да го стори пред да го затвори вентилот од првата доводна линија. На овој начин ги затворил двата вентила од двете доводни линии и предзвикал краток прекин на водоснабдувањето во болницата во времетраење од 10-15 минути, по што било интервенирано и воспоставено нормално водоснабдување.

Како резултат на горенаведеното, во ЈКП Дервен во тек е постапка за утврдување на дисциплинска одговорност на соодветно лице, кон кое ќе бидат преземени строги дисциплински мерки.

Значи, не станува збор за намерно исклучување на водата на болницата, или исклучување со дадена наредба, бидејќи за тоа нема причини.

Реакциите на јавноста се оправдани и очекувани. Сепак, коментарите на социјалните мрежи кои имаат намера да прикажат пред јавноста дека наведениот проблем е намерено предизвикан, смислен и сл. и дека некој сака свесно да предизвика проблем се неточни и злонамерни.

Со почит,
ЈКП Дервен

Најново