Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Кинескиот интернет гигант Тенсент денеска достигна рекордно ниво на берзата со што го надмина и Фејсбук и влеззе во првите пет најголеми светски групи.

Тенсент стана првата азиска технолошка група проценета на повеќе од 500 милијарди долари. Тие се оператор за видео игри и за популарната апликација за инстант пораки Вичет.

Оваа година вредноста на компаниајта порасна двојно, а денеска достигна 523 милијарди американски долари, со што изби пред Фејсбук кој е проценет на 519 милијарди долари.

Фејсбук е забранет во Кина, што овозможи Вичет да напредува.

 

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

 

Најново