Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Ако пред половина век компјутерите окупираа простор на големи сали, сега е возможно да се најдат модели со големина на USB флеш меморија. IBM се обидува уште повеќе да ја разбие нашата идеја за завршени компјутери. За време на конференцијата IBM Think 2018, компанијата покажа завршен компјутер со големина на парче сол.

Според технолошкиот гигант, ова е најмалиот уред од овој тип. Неговата големина е импресивна 1 на 1 милиметар и нејзината производна цена е само 10 центи. Нејзините способности, според IBM, одговараат на x86 процесор од 1990 година, што можеби не звучи импресивно, но во позадината на нејзината големина е исклучително достигнување.

Минијатурниот компјутер има процесор, матична плоча, SRAM, минијатурна моќ на соларни ќелии и комуникациски модул базиран на фотони.

Достигнувањето на IBM е важно ако сакаме да ги интегрираме компјутерските способности во мали или различни секојдневни објекти во иднина. Таквите минијатурни компјутери можат целосно да ја сменат нашата перцепција на Интернетот на нештата.

Поточно, моделот што го покажа компанијата е дизајниран да помогне во следење на различен вид на стока, да открие кражба, измама или нејзин недостаток. IBM навестува дека компјутерот ќе биде дел од потенцијалниот блокчеин систем. Уредот може да ги обработува основните задачи поврзани со ВИ со сортирање на податоците што им се обезбедуваат.

Според IBM, демонстрираниот модел се уште е прототип, кој и понатаму се тестира.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.