Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

SamsungTV fin

Првиот 146-инчен телевизор, под името „The Wall“, влегува во сериско производство во септември. Овој модел првично беше прикажан од Samsung на CES 2018 во Лас Вегас во јануари оваа година.

„Ѕидот“ ветува револуција кај телевизорите и со него Samsung ќе излезе со чекор напред пред конкурентите. Моделот е базиран на MicroLED технологија, која е подобра од OLED во голем број параметри.

Една од предностите на MicroLED е природната бела и црна боја. Покрај тоа, MicroLED пикселите испуштаат своја сопствена боја, ја елиминираат потребата за задно осветлување. Во исто време, екранот на новата технологија троши помалку енергија.

Благодарение на модуларниот дизајн, Samsung ќе произведува MicroLED телевизори со различни големини и форми со едноставно додавање и отстранување на модулите. Корејскиот производител објави дека следната година ќе објави поевтина, потрошувачка верзија на телевизорот, која ќе биде потенка од 146-инчниот модел.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.