Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Cityjet eco4

25.11.2020

„Сименс“ и државната компанија „Дојче бан“ ги објавија плановите за развој на возови со погон на водород, кои треба да бидат тестирани во 2024 година, со цел да ги заменат дизелските возови во германската железничка мрежа.

Место да користат конвенционално дизелско гориво, овие возови би се движеле на струја добиена преку реакција на водород и кислород, чиј единствен нуспроизвод е вода. Тие би имале домет од 600 километри и максимална брзина од 160 километри на час и во „Дојче бан“ веруваат дека еден ваков воз би го намалил загадувањето за 330 тони јаглероден диоксид годишно.

Пробното возење ќе се одвива меѓу три града во сојузната покраина Баден-Виртемберг и на оваа маршрута ќе се инсталира и нова станица за полнење, за што на возот ќе му требаат само 15 минути.

„Фактот дека водородните возови може да се наполнат со гориво за исто време како дизелските покажува дека преминот кон еколошка железница е можен“, изјави Сабина Јешке, членка на бордот на „Дојче бан“.

Иако голем дел од германската железница е електрифициран, речиси 40% од системот, односно околу 1.300 возови, и натаму се на дизелски погон. „Дојче бан“ планира целосно да ги исфрли дизелските возови од употреба до 2050 година.

Мите Јаначков

 Нова 2020

 ДЕЛТА ПРОМ 1

 2021 со честитки за Божиќ и стара Нова година

 и благосостојба во домот и успех во работата

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

NOVOGODISENBANERSINALCO

 Fokus

viber image 2020 12 24 14 00 26

viber image 2021 01 02 09 31 36

from samantha howells 1

from samantha

 Романтик

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 1

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 2

 2021 Честит Божиќ и Стара Нова година 4

opshtina chashka

 посакува Среќна 2021 година

 Нова 2021 честит Божиќ и Стара Нова година 4

 
   
   
   
   

Најново