Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Од 22 до 28 јануари се одбележува неделата против рак на грлото на матката, а во рамките на кампањата за подигање на свесноста за опасноста од овој вид на карцином, на социјалните мрежи се појавија селфи фотографии на познати и непознати жени со размачкана шминка.

Станува збор за кампањата наречена #SmearForSmear (мачканица за мачканица) чие име алудира на пап-тест, а целта е да се подигне свесноста за важноста на редовните гинеколошки прегледи и тестови за рано откривање на ракот на грлото на матката.

Како што веќе знаат сите жени, единствен начин карциномот да се открие во рана фаза е пап-тест, па со овие фотографии се повикуваат сите жени да се приклучат на кампањата.

Меѓу познатите жени кои објавија селфи со размачкана шминка се британскиот модел Кара Делевињ, Ребека Варди, Тамара Еклстон и други.

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.