Верувале или не,за растење на косата добро е и пивото. Содржи хмељ,квасец и Б витамин како и железо,калиум,магнезиум и други микро елементи кои се извонредни за јакнење на косата.

За нега на кожата некогаш е потребно толку малку,само две состојки –мед и жолчка.

Велигденскиот венец со суво грозје е традиционален во повеќе земји за оваа пригода, се разбира и во Македонија, и ако до сега не сте го подготвиле, пробајте го нашиот проверен рецепт. Велешани на сличен начин го подготвуваат велигденскиот пармак со кој ги посетуваат кумовите.

Еве и неколку фотографии кои ќе ви послужат како пример за да ја сервирате храната на вашата трпеза, а сепак да биде во духот на Велигденските празници.

Хипотетички земено, постојат извесни обичаи чие прифаќање во домот го земаме здраво за готово: спремањето за велигденските празници секогаш претпоставува доста стресна ситуација на приготвување кифлички, бојадисани јајца и секако, колачиња. Направи сам по испробан рецепт. И секако со неколку интересни идеи за годишеното украсување на велигденските колачиња…

Доаѓа Велигден и можете да му приредите на семејството убава празнична атмосфера со декорации во домот и на вашата трпеза.

Убаво декориран и шарен Велигден е вистински Велигден. Доколку сеуште не знаете како да ја украсите трпезата за овие велигденски празници, јас ќе ви предложам неколку едноставни и преубави Велигденски трпези, кои ќе бидат добредојдени за секој гостин на Велигденскиот ручек.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Најново