Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Краставица содржи природни соли и витамини кои се корисни за раст на клетките. Високата содржина на минерали ја претвора во природен извор на антиоксиданси, а позната е и со способноста да дејствува како диуретик.

Краставиците се состојат од 96 % вода. Недостатокот од вода доведува до хидратација што предизвикува замор, сува уста и грчеви во мускулите.

Краставиците се богати со витамин A, што е еден од многуте антиоксиданти кои го штитат телото од слободните радикали, го смалуваат ризикот од различни болести кои настануваат поради оштетените келии. Витаминот А е значаен и за добар вид.

Зошто е корисна краставицата?

Го хидрира телото – Ако премногу заборавате и во текот на денот не пиете доволно вода, изедете една ладна краставица.

Добра е за желудникот и рани – Освен што ќе го смири вашиот желудник, во случај да се исечете, можете да ставите дел од краставица на раната и многу брзо да осетите олеснување.

Ги елиминира токсините – Целата вода од краставицата делува добро на внатрешните органи, така што ги чисти од разни нечистотии. Исто така познато е дека има можност да го разбие каменот во бубрегот.

Богата е со витамини – Краставицата, а посебно кората, е богата со витамини кои секојдневно се потребни на организмот, витамини А,Б и Ц кои го јакнат имунолошкиот систем.

Помага при варењето и намалувањето на килограмите Јадете ја со супа и салата и вашите килограми ќе почнат да се топат.

Штити од рак – познато е дека содржи соединение кое го намалува ризикот од неколку типови на канцерогени оболувања вклучувајки рак на јајниците, рак на дојките и рак на матката.

Лечи од дијабетес, намалува холестерол и го контролира крвниот притисок – Сокот од краставица содржи хормон кој е неопходен за производство на инсулин, бидејки содржи доста влакна, калиум и магнезиум.

Го чува здравјето, го ублажува артритисот ,доколку ја измешате со сок од морков, може да го ублажи болот од артритис бидејки ги намалува мочните киселини.

 

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново