Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во зимските денови на нашиот организам му треба дополнителна помош за да го зајакне имунитетот па токму комбинацијата од мед и ореви нека биде вашиот прв сојузник.

Медот и оревите се користени за подобрување на имунитетот уште од дамнешни времиња.

Направете го овој многу едноставен природен рецепт такашто ќе помешате 500 грама мед и 500 грама ореви. Можете да додадете и сок од лимон. Добро измешајте и уживајте. Овој волшебен микс му дава сила на телото, ја поправа вашата крвна слика и влијае на целокупното здравје.

Од медот и оревите можете да подготвите и друг рецепт такашто ќе ги искомбинирате со цимет.

Циметот е еден од најстраите начини кој нашол примена во сите медицински традиции во светот. Современите истражувања потврдуваат дека циметот има позитивно влијание кај многу болести. Во комбинација со мед, циметот има одлично влијание кај следните болести:

Артритис – помешајте во чаша вода една лажица цимет во прав со една лажица мед. Пијте наутро и навечер. Доколку редовно го консумирате овој напиток, може да дојде до целосно излекување на хроничниот артритис.

Холестерол – две големи лажици мед и три мали лажици цимет помешајте во голема чаша чај. Кога ќе го испиете ова, нивото на холестеролот ќе се намали за 10 отсто во рок од два часа.

Настинка

Болка во желудникот

Имунитетен систем – секојдневно консумирање мед и цимет во прав во комбинација со ситно сечкани ореви го јакне имунитетот и го штити организмот од бактерии и вируси.

Непријатен здив

Освен со цимет, оревите и медот во комбинација со лимон претставуваат исклучителен природен лек.
Нивната лековитост е потврдена и со многу научни истражувања и студии.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

 ССС
 Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 05/11/2018 година.