Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Лавандата има бројни лековити својства кои можат позитивно да влијаат на здравјето. Чајот од лаванда делува како седатив, а им се препорачува на лица кои страдаат од главоболки, анксиозност и несоница.

Подготвувањето на овој чај е едноставно, а во продолжение прочитајте повеќе за придобивките од неговото консумирање.

Лековитите својства на лавандата вклучуваат:

Мигренски главоболки – мирисот на лавандата делува како седатив и има смирувачки ефект. Чајот од лаванда може да помогне во излекувањето на мигренските главоболки затоа што помага за опуштање на крвните жили, малите мускули во вратот и околу очите.

Депресија и анксиозност – лавандата може да ги редуцира стресот и анксиозноста, и да го подобри расположението. Исто така, лавандата ја поттикнува релаксацијата.

Несоница и исцрпеност – шолја чај од лаванда пред спиење може да ви помогне полесно да заспиете затоа што лавандата го смирува нервниот систем и го намалува нивото на стрес.

Мачнина – како и ѓумбирот, лавандата може да помогне за мачнините. Чајот од лаванда може да ја намали мачнината, особено ако е поврзана со главоболка.

Варење – ако имате проблеми со варењето, може да ви помогне чајот од лаванда кои има својства што делуваат против надуеноста, можат да помогнат за елиминирање на гасовите и за смирување на стомакот.

Чајот од лаванда може да помогне за јакнење на имунитетот, олеснување на дишењето, лекување на воспалението на мускулите и намалување на болките во зглобовите, вратот и грбот.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.