Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Во споредба со другите житарки, оризот има највисока енергетска вредност. 100 грама суров ориз содржи: 12,6 проценти вода, 0,6 г масти, 6,7 г протеини и 79, 5 јаглехидрати.

Од витамини и минерали белиот ориз содржи пантотенска киселина, тиамин, ниацин, витамин Б6, рибофлавин, манган, селен, фосфор, цинк, магнезиум и железо.

Кафеавиот ориз содржи 3,5 пати повеќе магнезиум, и 1,6 пати повеќе фолна киселина.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

PITIJADAVELES1

Најново