Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

maz fin

Мажите кои консумираат почесто шеќер се значително поподложни на ментални нарушувања како анксиозност и депресија од останатите луѓе.

Тоа го открива истражувањето спроведено во “Универзитетскиот колеџ Лондон” меѓу 5000 мажи и 2000 жени. Во рамките на 22 години (од 1983 до 2013 година) научниците истражувале зависноста меѓу полот на учесниците во експериментот, нивоата на апсорбирана шеќер и појавата на заеднички ментални нарушувања кај нив.

За овој период британските научници утврдиле дека кај мажите кои белгиските повеќе од 67 грама шеќер на ден ризикот од ментална болест е со 23% повисок во споредба со оние претставници на посилниот пол, кој проголта едвај 39,5 грама.

“Режимите на исхрана богата со јаглехидрати може и да имаат големи придобивки за нашето здравје, но нашиот експеримент докажува дека постои врска помеѓу потрошувачката на шеќер и емоционалните нарушувања, особено кај мажите”, изјави Аника Кнjoпел – раководител на истражувањето.

Таа сепак признава дека ваквата поврзаност кај жените не постои и дека сè уште не може да разбере зошто.

Поврзани вести

E baner

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2019 година.

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2019 година .

Најново