Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

kosa fin

Најсигурниот начин да се справите успешно е не само да се консултирате со лекар, но и да започнете превентивни мерки.

Има некои прилично добри совети, чија примена во секојдневната рутина не бара којзнае какви напори, а и сепак дава гаранција дека нема да мора да се види убавата коса по четката или чешелот.

Ги споделуваме со вас најефикасните методи кои треба да ги пробате, без разлика дали го имате овој проблем или не. На крајот на краиштата, нема да ви наштетат.

1. Масирајте ја косата

Ако го масирате секој ден скалпот за неколку минути, тоа ќе ја стимулира циркулацијата на крвта. На овој начин ќе се задржат фоликулите на косата активни и ќе ја намалите веројатноста за паѓање на косата. Користете маслиново или кокосово масло и откако ќе нанесете, оставете да делува неколку минути.

2. Природни состојки

Колку и да ви се чини чудно, лукот има многу силно дејство против козметичкиот проблем. Можете да користите една чешне со кое да ќе го поминете скалпот. Ако ова ви се чини премногу невозможно, пробајте со сок од ѓумбир. Исплакнете ја косата и оставете една ноќ пред да измиете со шампон.

3. Не чешлајте влажна коса

Најдобро е да ја избегнувате четката во косата додека косата е сѐ уште влажна. На овој начин ги намалувате шансите за премногу голема тензија, што може да бидат причина за губење на косата.

4. Домашна бања

За да се третирате во домашни услови, но и да биде корисно за косата, измешајте неколку капки маслиново масло со топла вода и потопете крпа во смесата. Завиткајте околу главата и оставете да отстои некое време.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinetta 2019 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.