Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

smokvi fin

Покрај тоа што со својот вкус ни ги развеселува непцата, смоквите се многу здрави. Преполни се со здрав влакна, витамини и минрали, а нивната употреба во лековити цели има долга историја.

Природни шеќери

Смоквите се овошје со единствен вкус, слатки се и имаат интересна структура, полни со крцкави семки. Свежите смокви се деликатни, затоа често се сушат и од нив се прават џемови и слатка.

Богати се со природни шеќери, минерали и впивачки влакна. Минералите кои преовладуваат во ова овошје се калиум, калциум, магнезиум, железо и бакар. Тие се многу богат извор на антиоксиданси, витамини А и Ка и го подобруваат здравјето на организмот.

Смоквите се препорачуваат како делотворно, природно лаксативно средство поради количината влакна која ја содржат. Повеќето од нас во исхраната користат повеќе натриум што води до недостаток на калиум, а нерамнотежата меѓу овие два минерали може да доведе до повишен крвен притисок.

Исхраната богата со овошје и зеленчук, меѓу кои и смоквите, по природен пат може да го зголемат нивото на калум и со тоа влијаат на снижување на крвниот притисок.

Добри бактерии

Заради диеталните влакна, смоквите може да бидат вистинска посластица доколку сте на диета и сакате да изгубите неколку килограми. Храната погата со влакна обезбедува ситост и ја спречува гладта и желбата за слатки. Смоквите покрај тоа, собржат и пробиотици кои ги поддржуваат постоечките бактерии во организмот и со тоа влијаат добро на дигестивниот систем.

Ова овошје е богато со калциум, минерал кој го одржува здравјето на коските. Количините калиум пак, може да го спречат излачувањето на калциум низ мокрачата предизвикано од внесување повеќе сол. Сето тоа го намалува ризикот од остеопороза.Sve to smanjuje rizik od nastanka osteoporoze.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

 

Најново

 
   
   
   
   

rontis

 

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик ќе се смета за предност
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 30/11/2018 година .

 

rontis

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет има потреба да вработи:

Mагационер

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство
  • Познавање на англиски јазик, Возачка дозвола „В“ - категорија

  и поседување на сертификат за управување со виљушкар ќе се смета за предност

  • Вработувањето е на определено време, со можност за трансформација на неопределено време.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  infomk@rontis.com  или на адреса:                              ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Магационер, најдоцна до 30/11/2018 година.

 

rontis

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија – Велес

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/11/2018 година.