Креативната велешанка Смиљка Крстевска со децении ниже „гердани од денови“

Објавено на 27 ноември, 2021 во 18:35

По ставањето на катанецот на влезната капија на велешка „Порцеланка“ велешанката Смиљка Крстевска дел од својот работен век го посвети токму на изборот на решение за лична самореализација. Тоа што во одреден, краток  дел на работата, во декоративното одделение  на оваа македонска фабрика за производство на порцелан,  ја имала можноста во раце да ја држи четката со којашто прецизно се украсуваа порцеланските производи се чини дека потајно ја поттикнале желбата кај оваа сограѓанка да и дозволи на сопствената креативност да избликне токму преку создавање на ракотворби. Крстевска скромно одговораше на прашањата на Дума.мк за почетоците, за периодот кога по затворањето на фабриката го барала начинот за себереализација, за поддршката од сопругот и нивната заедничка работа на фотокерамика како и за поттикот и особено поддршката од двете ќерки,  како делчиња од креативниот мозаик што е составен дел на животот на оваа креативна жена.

Сега кога на својата фејсбук страна Smiljka art ги гледате нејзините рачни изработки составени од накит, што не го носат само велешанки или модни додатоци што на себе ги имаат припадниците на појакиот пол, потоа сувенири, магнети и друг вид на креативни производи Крстевска повторно скромно ќе ви рече дека работи во слободното време затоа што сака на сопствената креативност да и даде поголема форма и поширока димензија.

  

– Работата во познатата фабрика на просторите на поранешната држава, Југославија, можеби беше личен мотив  во идејата за моето креативно изразување. Но моите почетоци јас ги поврзувам со процесот на работа со глинамол, со сите негови карактеристики од кои најмногу пластичноста, којашто овозможува  лесна обработка, овозможи да создавам најразлични форми на накит. Потоа производите ги доработував преку боење,цртање и лакирање. Тоа некако го поврзувам со моите почетоци како и со големата желба да работиме со сопругот на создавање на услови за започнување на  семеен бизниз. Додека бев невработена конкурирав во Агенцијата за вработување за добивање грант со цел да ја комплетираме потребната опрема за нашето семејно претпријатие. Но ако од една страна не ја добивме потребната поддршка од друга страна тоа не беше посилно од мојата љубов да продолжам да бидам инспиративна личност и да се изразувам на мој креативен начин, рече Крстевска.

Таа открива како  пред  пет  години нејзиното долгододишно ракотворење било препознаено од граѓанска организација во Велес,  во проект, во којшто, токму највредното и макотрпно создавано творештво од  женските раце, добило шанса за едукација,  за усовршување, за црпење на нови искуства, на нови вештини и стекнување на нови добри практики. Тоа на Крстевска и дало поголем поттик и елан за создавање на уште поголем број на креативни рачни изработки.

-Имав можност да влезам во група на 55 жени од градови на Вардарски регион преку проект на Фондација „Фокус“ за економско зајакнување на жените. Тој проект  ми овозможи да следам обуки и во исто време да создавам рачни изработки. Со нас работеа менторки и ментори, дел од нив дојдоа и од Љубљана, со цел да не обучат или да ни пренесат знаења и вештини што се лесно применливи.  Тоа беше неверојатно искуство за мене. Стекнав вештини за кои претходно не бев размислувала. На пример започнав да содавам накит со примена на техники за коишто претходно,  да бидам искрена, за дел само слушав во разговорите што меѓу себе ги водеа  моите ќерки. Но таму, во „Фокус“, во нивната „Креативна работилница“ жените добиваа во исто време бесплатни обуки и можност стекнатите вештини да ги покажат преку изработка на рачно изработени гердани, обетки, брезлетни, брошеви итн. Исто така и меѓусебно да разговараат, да споделуваат идеи, да ги надополнуваат со лични сугестии но со единствена цел секоја од нас, од тие 55 жени, да го создаде најубавиот накит, најдобриот сувенир, највпечатливиот производ од рециклиран материјал и слично. Тоа за мене преставуваше одлична можност да го сменам или надградам начинот и материјалите во креативното творење, додаде Крстевска.

Раскажувајќи за секојдневните инспирирации, за мотивите што ги користи и видот на материјалите што ги избира Крстевска  ни откри дека таа е вљубеник во поезијата на Коста Рацин. И како, токму неговите зборови, тие од кои е создадена песната „Денови“ ја поттикнуваат на творење во слободното време, сега, кога ги живее пензионерските денови.  

-,,Нижи си гердан денови” е многу силен стих од нашиот великан Рацин. Мислам дека него секој велешанец , го носи во себе, на свој начин. Рацин,  мене лично ме понесе во една виделина што избликнуваше од мене токму преку секој нанижан гердан, создаден со примена на разни техники, од разни видови на материјали. Со ,,Нижење гердани на денови”  започнав пред многу години, пред повеќе децении, кога сакајќи да помогнам успешно да заврши домашна задача на еден ученик, мој роднина, тој за однесениот гердан во училиште беше пофален од наставникот по ликовно образование. И не само тоа туку нанижаниот гердан стана дел од одлично изработена ученичка колекција на училиштето. Таа и многу други слични креативни изработки ми се особено драги и се мојот поттик за создавање „гердани од денови“ до ден денес, кога скоро една година сум пензионер, рече Крстевска.

Додека твори, оваа креативна жена не се ограничува со време, простор и материјали. За неа тоа е процес што трае во зависност од инспирацијата.  

-Кретивноста ми е посебен момент. Некогаш не успевам да се координирам со се околу мене и ми се случува тоа да биде етапно,а всушност и скоро сите мои изработки  така го добиваат својот завршен лик. Затоа не би можела да дадам прецизно време на изработката.  Работам со полимерна глина, која се измесува до мекост што дозволува правење на најразлични форми на накит, кој потоа го печам на одредена температура. Следува процесот на склопување на парчето рачна изработка. Создадениот накит потребно е  добро да се фотографира. Тоа е примарно за да го најде патот и да стигне до купувачот.  Додека работев со глинамол  имав поширака палета и на магнети кои најчесто беа со мотиви од градовите низ нашата убава Македонија. На некои им се  радуваа дечиња, бидејќи им го пишуваше нивното име. Дел од нив и денес  се нетрпеливи  што поскоро да стигне, 19 декември, како некој датум кога во домовите се китат  новогодишните елки. Тогаш меѓу лампионите да го закачат и украсот на кој го пишува нивното име. Ќе додадам дека особено ми причинувало големо задоволство, кога некој мој близок ќе покаже почит кон моја рачна изработка,  токму  мој накит ќе подари или ќе го добие како подарок, додаде Крстевска.

За неа освен големата  љубов и инспирацијата во креативниот начин на ракотворење потребни се уште доброто рекламирање  и секако обезбедувањето на сигурниот пласман на пазародите.  Г-ѓа Крстевска овие две суштествени работи ги констатира како нужна потреба на сите креативни жени кои се реализираат преку рачни изработки .

-Имам учествувано на неколку базари во Скопје и неколку организирани токму од Фондација „Фокус“. Имам и фејзбук  профил со име Smiljka art на кои се изложени моите производи. Но очигледно дека тоа не е доволно. Затоа очекувам и верувам дека ќе се случат промени и понуди во подобрување на пласманот не само на моите туку на рачните изработки на моите пријателки од групата „Креативки“ како и на сите ракотворци во градот и во државата, рече Крстевска.

Фото: Смиљка Крстевска со семејството

Таа своите вештини, умешност како и стекнато искуство за изработка на ракотворби би сакала да го пренесе на заинтересирани сограѓанки, особено на помлади, доколку кај нив постои желба и интерес . За да ја оствари оваа цел сепак преферира во градот да се размисли за простор и за поддршка како што таа ја добила во проектот на Фондација „Фокус“.

Божана Ќулафкова

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด