Тешко кашлање – Симптоми (Аудио)

Објавено на 14 февруари, 2022 во 10:32

Свирење и тешко шумно дишење, особено при издишување на воздухот, понекогаш придружено со слабо чувство на стегање на грлото.

Кога треба да се обратите на лекар!

Ако кашицата е придужена со температура  повисока од 38,5 C , можеби имате восплаение на горните дишни патишта или акутен бронхитис.

Ако  одвај дишите и имате чувство дека ќе се задушите  тоа може да биде знак на тежок асматичен напад или на алергиска реакција .Тогаш  побарјте брза лекарска помош.

Ако цел ден тешко кашлате и искашлувате зелена и сива слуз, можеби сте болни од хроничен бронхитис или емфизем.

Ако почнете тешко да кашлате и да искашлувате пенлива розова или бела слуз, тоа може да биде знак на срцево заболување , затоа веднаш побрајте брза лекарска помош.

Божана Ќулавкова  

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.