Двајца ковид пациенти во велешка болница

Објавено на 25 јуни, 2021 во 15:00

Една жена позитивно потврдена и еден маж што е сомнителен на ковид-19 се двајцата пациенти што се лекуваат на Инфективното одделение во велешката болница. Поточно за пациентот маж се очекуваат резултатите од земен брис и засега тој се води како сомнителен пациент.

По вчерашниот ден, кога од болницата беше соопштено дека заболени и сомнителни се тројца пациенти, денеска, резултатите на еден од нив покажале дека не е заразен од инфективното заболување.

Тој пациент, според потпаролката на ЈЗУ „Општа болница Велес“, Д-р Елеонора Јовановска,  се уште се наоѓа на болничко лекување но не во ковид центарот на Инфективно одделение.  Овој пациент и во наредните денови ќе биде следен од докторите специјалисти по инфективни заболувања.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.