Починат велешанец од Ковид-19 претходно опериран

Објавено на 1 декември, 2021 во 10:38

Пациентот е на 57 годишна возраст од Велес, со ковид пневмониа и пред седум дена опериран од карцином на бел дроб.

Во велешка болница хоспитализирани се 33 ковид пациенти од кои 21 се потврдени позитивни и 12 пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

-На кислородна поддршка се 15 пациенти, соопшти портпаролката на ЈЗУ Општа болница Велес, д-р Елена Левкова Ќулумова.

Во изминатите 24 часа примени се двајца пациенти на болничко лекување и испишани се тројца пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.