Се намалува бројот на хоспитализирани ковид пациенти во велешка болница

Објавено на 26 ноември, 2021 во 11:32

Вкупно 36 ковид пациенти се лекуваат во ЈЗУ Општа болница Велес од кои 31 се потврдени позитивни, еден пациент е сомнителен и четворица пациенти се со негативен тест но задржани на болничко лекување.

-Примен е еден пациент во Модуларна болница, пренесен од Интерно одделение. Од болничките пациенти на Инфективно одделение се лекуваат 16 пациенти, на Интерно Б одделение тројца пациенти и во Модуларна болница 17 ковид пациенти, соопшти портпаролката на велешка болница, д-р Елена Левкова Ќулумова.

На кислородна поддршка се 13 пациенти.

Во изминатите 24 часа од болничко лекување испишани се пет пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.