ОЈО: Тројца обвинети велешани за прекршување на полицискиот час

Објавено на 22 април, 2021 во 10:16

OJOVeles fin

22.04.2021

Основното јавно обвинителство во Велес, до Основен суд Велес, поднесе предлози за издавање на казнен налог против три лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 од Кривичниот законик.

Постапката е поведена бидејќи обвинетите го нарушиле полицискиот час и за време на важечката забрана за движење во период од 20:00 до 05:00 часот , без да поседуваат дозвола , се движеле на различни локации.

За осомничените предложено е изрекување парични казни и тоа по 40 дневни глоби во износ од по 20 евра, вкупно 800 евра во денарска противвредност.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.