Велешани им направија „генералки“ на езеро „Младост“ и градот

Објавено на 8 мај, 2021 во 14:25
Акција „Генералка викенд“

Вкупно 20 кубни метри отпад, денеска беа собрани од шумскиот појас кон село Сопот и стариот пат кон Скопје, во близина на велешкото езеро. Во акцијата „Генералка викенд“ беа вклучени повеќе од 150 граѓани. Тие за рекордни 30 минути успеаа да го исчистат расфрланиот отпад од шумскиот појас кон село Сопот и продолжија на втора, дополнитела локација, на стариот пат кон Скопје до наплатната патарина Сопот.

Акција “Генералка викенд“

Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски, задоволен од одѕивот и покажаната висока еколошка свест на велешани.

Градоначалник Аце Коцевски

-Јас сум исклучително многу задоволен, затоа што има голем број на граѓани и граѓанки кои се заинтересирани да се вклучат во акциите за почиста животна средина. Мислам дека ќе постигнеме голем резултат и ќе упатиме добра порака. Сакам да им се заблагодарам на сите учеснички и учесници за поддршката на оваа акција. На Европската унија, на „Пакомак“ и на сите други компании кои се вклучени во организацијата. Се разбира на припадниците на граѓанскиот сектор, на вработените во ЈКП „Дервен“ и вам новинарите, додаде Коцевски.

Акција „Генералка викенд“
Акција „Генералка викенд“

Во денешната еколошка акција учество земаа граѓани на Велес. Организирано учествуваа и вработени во општинската администрација, преставници на граѓански здруженија, училишта, градинката ОЈУДГ „Димче Мирчев“, ЈКП „Дервен“ и други.

Акција „Генералка викенд“
Акција „Генералка викенд“

Во исто време, се чистеше од отпад и смет островот во река Вардар непосредно до Градскиот парк.

Стефани Манева                              

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.