Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Две потешко повредени лица во сообраќајката што денеска напладне се случи на локалниот пат од Велес кон езеро „Младост“ се испратени во Ургентниот центар во Скопје. Прво од велешката болница беше транспортиран пациент со потешки повреди на вратен `рбет а потоа, вториот кај кого лекарите констатирале потешки повреди на граден кош.

„На хирушкото одделение во велешката болница беа донесени десет лица кои се здобија со повреди во денешната сообраќајна несреќа. Поради сериозноста на повредите двајца од нив ги испративме за Скопје додека кај шестмина констатиравме разни подливи, нагмечувања, посекотини и гребнатини и ги задржавме на болничко лекување на хирушкото одделение во болницата во Велес. На домашно лекување испратени се двајца од пациентите,“ рече дежурниот специјалист ортопед др Љупчо Леов.

Сообраќајната несреќа се случи денеска околу 12:20 часот на угорницата на патот кон езеро „Младост“ од велешка страна. Таму директно се судрија две патнички возила, бмв со велешки регистерски таблички и мерцедес со скопска регистрација. Според изјави на очевидци пред да се случи несреќата на бмв-то во движење му излегло едно тркало по што автомобилот преминал на спротивната коловозна лента и директно се удрил во мерцедесот.

Сообраќајот, два ипол часа по несреќата, се одвиваше по една коловозна лента. Сега е нормализиран и кон рекреативниот центар велешко езеро „Младост“ се одвива на двете ленти од патот. Увид направи екипа на СВР Велес и јавен обвинител. Резултатите од увидот ќе треба да ги дадат причините за несреќата.

Убавка Јаневска

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново