Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Trka naslovna

Над сто ученици од основните училишта, деца од детската градинка „Димче Мирчев“ и ученици како и граѓани кои ги прочитале објавите на Друштвото на родители за грижа за здраво поколение од Велес , денеска, учествуваа во трката „Да трчаме, здраво е“. Трката по тринаесетти пат се одржа низ градските улици. Стартот беше на предниот влез на СОУ “Гимназија Кочо Рацин“ а целта на задниот влез на средното училиште.

Trka1 fin

Учесниците во малиот маратон „Да трчаме, здраво е“ трчаа по улица „Благој Ѓорев“ до „Пошта“ и потоа продолжија по улица „Алексо Демниевски - Бауман“ до целта. Тие го симболизираа пријателството, другарството, желбата за дружење кои се само дел од причините за востановување на оваа, веќе традиционална, активност на Друштвото на родители за грижа за здраво поколение од Велес.

Trka 1

- Ова претставува втора активност која е предвидена да се реализира во рамки на Акцискиот план на Локалниот Совет за превенција од детско престапништво за 2019 година. Сакаме децата да се дружат, да се социјализираат, да бидат ненасилни и да ја трошат енергијата во спортски активности кои секако се општополезни од здравствен аспект. Трката ја организираме по тринаесетти пат. Од пред две години во соработка со Локалниот Совет за превенција од детско престапништво. Од годинава имаме и партнер, фирма која ја потврди својата општествена одговорност. Таа ни помогна да отпечатиме маички за сите учесници во трката и обезбеди освежување, рече претседателката на ДРГЗП Иванка Андова.

Trka2 fin

Благодарници им беа доделени на најбрзите учесници во трката. Нив ги добија и партнерот како и помагателите на активноста на ова велешко граѓанско здружение./У.Ј

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/09/2019 година.