Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Kocevski fin

22.05.2020

СВР Велес изготвил Оперативен план за дејствување во време на викендот и за муслиманскиот верски празникот Рамазан Бајрам откако полицајците разговарале со оџите во градот и во населените места во општината, каде живеат граѓани од муслиманска вероисповед, соопштил преставникот на оваа институција на денешниот состанок на Општинскиот кризен штаб.

Меѓу вработените во Полициската станица во Велес нема заразени од Ковид-19 . Заболениот е од Единицата за брзо распоредување и по потекло е од Градско а живее на територија на Општина Велес.

Во изминатите 24 часа нема регистриран нов случај на Ковид-19 но има тројца излекувани граѓани и тоа двајца од Инфективното одделение и еден во домашни услови. Се очекува во наредните денови да бидат пуштени оздравените велешани кои се лекуваа на клиники во Скопје.

-Негативни се тестираните вработени во шесте клона на детската градинка „Димче Мирчев“. Во Велес и велешко досега на„ Ковид 19“ се инфицирани 127 лица, оздравени се 70, активни се 49 и починати се осум лица. На домашно лекување се 25 пациенти, 16 пациенти се лекуваат на Инфективното одделение во општата болница и осум на Инфективната клиника во Скопје. Дел од нив се со два негативни теста и се очекува да бидат пуштени дома, рече Градоначалникот на Велес Аце Коцевски на денешната прес конференција.

Коцевски упати апел до граѓаните дека иако во изминатото деноноќие нема новорегистриран со Ковид-19 во Велес сепак да се почитуваат препораките од Владата и здравствените работници кои се однесуваат на носење заштитни маски, држење дистанца од 2 метри, да не се групираат во парковите и другите рекреативни центри и да избегнуваат семејни прослави со цел за да го зачуваат сопственото и здравјето на останатите граѓани./У.Ј

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново