Протоколите за новата учебна година се речиси готови

Објавено на 24 јуни, 2021 во 10:09

Протоколите за враќање на сите ученици во училиштата се скоро готови, има уште некои технички детали кои го работат работната група од Министерството за образование и наука и епидемиолози од Комисијата за заразни болести, информираше министерот за здравство Венко Филипче.

Тој смета дека ако ситуацијата со ковид-19 во септември биде како сега, учениците треба да се вратат во школите.

-Се однесува на тоа ученици да се присутни 100 проценти, т. е целото одделение или клас. Мерките се однесуваат на тоа да нема мешање на различни класови и мерки за дезинфекцијa, додаде Филипче.

Од 30 илјади наставници, досега се вакцинирани 10 илјади, односно тие кои одеа на настава со физичко присуство и кои беа дел од полагањата на државната матура.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.