Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

roaming fin

Од Агенцијата за електронски комуникации денес соопштија дека намалувањето на цените на роамингот ќе се движи од 50 до 70 отство во однос на сегашните цени.

Ова ќе важи за граѓаните од Македонија, Албанија, Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Во меѓувреме регулаторите треба да ги усогласат механизмите за спроведување на договорот, кој го потпишаа неодамна министрите на земјите од Западен Балкан, на дигиталниот самит во Белград.

Денеска во Охрид регулаторите од регионот и пошироко ги договараа начините како да се спроведе договорот кој на политичко ниво беше донесен на почетокот на април.

„Ние инсистираме за да ги избегнеме тие долги процедури во некој преоден период додека операторите ги имплементираат тие механизми да утврдиме фиксни цени кои ќе значат намалување на цените во рамки од 70 до 80%“, изјави Сашо Димитриоски, директор на АЕК.

Крајната цел е во јули 2021 година роаминг услугите да бидат комплетно укинати и ќе се наплаќаат како и домашниот сообраќај, како што е во моментот во Европа. Во однос на намалувањето на цените со соседна Грција Димитриоски рече:

„Процесот со Грција е паралелен на овој. Ние, морам да бидам искрен, инсистираме на тој процес повеќе од грчката страна, затоа што најчесто наши туристи одат кон Грција и се очекува дека грчките оператори ќе имаат најголема загуба и намалување на приходите од тој роаминг-договор“

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на hrmk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 30/10/2019 година.