Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Поранешната премиерка на Тајланд Јинглук Шинаватра побегнала во Дубаи, тврдат денеска високи функционери од нејзината партија, еден ден откако таа не се појави на изрекувањето пресуда за небрежност, поради која се соочува со казна до десет години затвор.

Овие извори тврдат дека Јинглук го напуштила Тајланд минатата недела и преку Сингапур отпатувала во Дубаи, каде живее нејзиниот брат, поранешниот премиер Таксин Шинаватра, кој избега таму за да ја избегне затворската казна за корупција, која му беше изречена во 2008 година.

 

Поврзани вести

web banner 300x250 Sinalco Duma

banerknigovodstvo

E baner