Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Вчерашниот собир во Солун за „одбрана на името Македонија“, на кој според грчката полиција присуствуваа околу 90.000 граѓани, го коментираат двете најголеми грчки партии.
Како што јавува дописникот на МИА од Атина, од Нова демократија упатуваат критики и обвинувања до владата, од владејачката СИРИЗА, пак, велат дека мнозинството граѓани сакаат решение далеку од иредентизмот и национализмот.

Владата дејствува тајно и е неспособна да ги одбрани националните интереси, вели Кирјакос Мицотакис, претседателот на грчката опозициска партија Нова демократија коментирајќи го вчерашниот протест во Солун.

– Импресивното учество на протестот ја покажува особено големата чувствителност на општеството за прашањето за името на Скопје. Ја почитувам и ја делам оваа чувствителност. Ниту малите радикални елементи не можат да го сменат карактерот на овој голем народен протест. Протест кој во исто време ја изразува огорченоста на граѓаните кон една влада што дејствува тајно и што со нејзините дела и пропусти, покажува дека е неспособна да ги одбрани националните интереси, вели лидерот на опозициската Нова демократија.

Од владејачката СИРИЗА, преку соопштение коментираат дека никој не го оспорува правото на граѓаните да учествуваат во протести, но и дека не е спорно дека на протестот учествуваа граѓани што немаат никаква врска со радикалната десница. Сепак, потенцираат дека на собирот доминирале елементи на фанатизам, национализам и нетолеранција со забележливо присуство на Златна зора.

– Мнозинството грчки граѓани сакаат решение, што ќе ги заштити интересите на земјата и стабилноста на Балканот, наспроти иредентизмот и национализмот. А за ова решение посветено работи денешната влада со чувство на национална одговорност, соопштува СИРИЗА, пренесува МИА

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

О Г Л А С

                        за избор на 20 судии-поротници во Основен суд Велес

  1. Кандидатот за судија - поротник потребно е да ги исполнува следните услови:
  1. да е полнолетен државјанин на Република Северна Македонија
  2. да има завршено најмалку средно образование
  3. активно да го владее македонскиот јазик
  4. да ужива углед за вршење на функцијата судија-поротник
  5. да не е постар од 60 години.

            II.За судија-поротник не може да биде избрано лице кое со судијата или судијата-поротник во истиот суд е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар, ниту лице кое со член на Судски совет на РСМ е во сродство во права линија или во странична линија до трет степен или е негов брачен другар.

            III.Заинтересираните кандидати потребно е да поднесат пријави и документи и тоа:

            -Диплома за завршено образование (оригинал или заверена на нотар),

            -Уверение за државјанство,

      -Потврда од казнена евиденција (издадена од суд според местото на раѓање).

            IV.Пријавата со потребните документи да се достават до Основен суд Велес (на приемна писарница или преку пошта со препорачана пратка) на адреса ул.„8-ми Септември“ бр.53, во рок од 15 дена од објавувањето на огласот.

                                                                                                   ОСНОВЕН СУД ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново