Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Децата зависни од телефони во Франција ќе мора да одат во училиште без нив врз основа на закон, кој Министерот за образование го нарече „мерка за одвикнување“.

Партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, „Република во движење“ се надева дека законот ќе биде изгласан пред почетокот на новата учебна година, во септември.

Над 90 отсто од децата постари од 12 години веќе имаат мобилен телефон во Франција, пренесе Ројтерс.

„Мобилните телефони се технолошка предност, но не можат да го монополизираат нашиот живот“, изјави министерот за образование Жан Мижел Бланке.

„Не може да го пронајдете својот пат во светот на технологијата ако не умеете да читате, да пишувате, да броите, да ги почитувате другите и да работите како тим“, додава тој.

Владеачката партија поднесе амандман врз основа на кој без телефони треба да бидат и професорите, на што Министерот за одбрана реагираше дека тоа не е неопходно.

Од учителскиот синдикат „UNSA“ велат дека тоа е навреда за возрасниот персонал и дека претставува безбедносен ризик.

Оние кои го поддржуваат законот велат дека користењето паметни телефони меѓу децата го зголемува сајбер малтретирањето, го олеснува пристапот до порнографија и им пречи на младите да се интегрираат во општеството.

 

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.