Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Според група на Шведски научници, протеините кои се наоѓаат во млекото можат значително да го намалат ризикот од појава на карцином на црева, но исто така и да го забават растот на веќе постоечкиот тумор на цревата.

Според научниците кои го анализирале протеиниот laktofericin 4-14, дошле до заклучок дека овој протеин има значајна улога во намалување на способноста на делбата на туморозните клетки. Науниците сметаат дека доколку овој протеин се издвои и се употреби како терапија, значително ќе помогне во сузбивање на цревните и некои други видови на тумори бидејќи лактоферицинот 4-14 го намалува  оштетувањето на ДНК, а со тоа и способноста на една клетка да малигнизира. Млекото е особено богато со овој протеин.

Научниците направиле истражувања во врска со делувањето на млекото, односно протеините на млекото и сузбивањето на карциномот на црева и добиле позитивни резултати. Овој тип на лактоферин од млекото можно е позитивно да делува и во спречување на карциномите и од другите ткива, но научниците сега засега можат да го докажат само неговото влијание врз клетките на цревата.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Rontis oglas 2

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 06/03/2020 година .

Швајцарска мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала заради зголемување на својот постоечки капацитет во Велес има потреба да вработи:

Техничар  во оддел за  одржување

Кандидатите треба да ги исполнуваат следните услови:

  • ССС (Електро- техничар,  Машински техничар и др. сродни занимања)
  • Познавање на англиски јазик
  • Познавање на работа со компјутери
  • Со или без работно искуство ( предност имаат кандидати со работно искуство со машини )

Локација : Велес

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со слика на  hrmk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС  ДООЕЛ Велес  с. Долно Оризари бб, Велес 1400  задолжително со назнака за Техничар, најдоцна до 25/02/2020 година .

 
   
   
   
   

Најново