Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

maz fin

Мажите кои консумираат почесто шеќер се значително поподложни на ментални нарушувања како анксиозност и депресија од останатите луѓе.

Тоа го открива истражувањето спроведено во “Универзитетскиот колеџ Лондон” меѓу 5000 мажи и 2000 жени. Во рамките на 22 години (од 1983 до 2013 година) научниците истражувале зависноста меѓу полот на учесниците во експериментот, нивоата на апсорбирана шеќер и појавата на заеднички ментални нарушувања кај нив.

За овој период британските научници утврдиле дека кај мажите кои белгиските повеќе од 67 грама шеќер на ден ризикот од ментална болест е со 23% повисок во споредба со оние претставници на посилниот пол, кој проголта едвај 39,5 грама.

“Режимите на исхрана богата со јаглехидрати може и да имаат големи придобивки за нашето здравје, но нашиот експеримент докажува дека постои врска помеѓу потрошувачката на шеќер и емоционалните нарушувања, особено кај мажите”, изјави Аника Кнjoпел – раководител на истражувањето.

Таа сепак признава дека ваквата поврзаност кај жените не постои и дека сè уште не може да разбере зошто.

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Најново

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.