Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

detoks fin

По разноврсната и калорична храна за време на празниците враќањето кон нормалниот ритам не е воопшто лесно и затоа телото има потреба од посебен детоксикациски режим кој ќе не поттурне кон секојдневието со здрава храна.

Каков вид на храна треба да се консумира:

1. Антивоспалителна храна: што се бори против воспаление предизвикано од шеќери, млечни производи, алкохол. Тоа се овошје, зеленчук, цели зрна, мешунки, зачини и корисни масти (авокадо, семки, јатки).
2. Масти, влакна и протеини: Дајте се од себе за да ги вклучите сите три вида хранливи материи во секој оброк, така што ќе биде балансиран и вашиот стомак долго ќе се чувствува одлично.
3. Хидрирање: Започнете го секој ден со чаша вода со ½ лимон истискан во неа. Во текот на денот, нагласете на вода, билни чаеви и кокосова вода.
4. Вежбање: За да се вратите во вообичаениот ритам на животот, не треба да престанете да вежбате. Тренингот ќе ви помогне да го забрзате метаболизмот и да го детоксифицирате телото.
5. Урамнотежена храна: Планирајте ги сите оброци за тој ден. Ова ќе ви олесни да бидете сигурни дека јадете балансирано и не внесувате повеќе калории.

Ви го препорачуваме петдневниот план за исхрана што ќе го детоксифицира вашето тело:

Ден 1
Започнете со чаша филтрирана вода со ½ лимон што се стиска во неа или со чаша чај од билен карактер.
Појадок : чаша смути со овошје или зеленчук по ваш избор. Додадете малку ѓумбир, што придонесува за детоксикација.
Утрински среден појадок : 1/3 чаша хумус, се меша со копар, се служи на исечена краставица.
Ручек : салата со кељ, смокви и лешници. Ако сакате, некоја туна може да се додаде.
Попладневна закуска: 1 шоља од избранот појадок (без шеќер) со јаворов сируп и сок од лимон. Додадете малку сушено овошје и ¼ чаши за овошје по ваш избор.
Вечера : мала порција ракчиња на канапеи со рендани свежи тиквички и неколку печени бадеми (без сол).
Доцна ужина : ½ чаша малини со 1 коцка црна чоколада (може и растопена) плус 2 лажички корн флејс. Оваа закуска е совршен начин да се заврши денот.

Ден 2
За почеток на денот: Можете да започнете со чаша вода со сок од лимон или да си направите смути со црвено цвекло, цикорија и рукола наместо кафе.
Појадок : Овесни снегулки со свежи боровинки.
Утро ужина: ½ авокадо коцки со сок од лимон, морска сол и неколку семиња.
Ручек: Темно зелена зелка со грав, салса, авокадово пире, зачинета со малку коријандер.
Попладневна ужина : Сладок и ароматичен бар со овес и суво овошје. Изберете еден без додаден шеќер. Исто така, се препорачува да содржи јатки.
Вечера : Пилешки гради со црвен кромид на скара со гарнир од печено или пропржена зелка плус чај од нане.
Доцна ужина : 1 банана со 2 лажици масло од бадем и цимет.

Ден 3
За да го започнете денот : Започнете со вода со лимон или зелен чај.
Појадок : 2 тврдо варени јајца, 1 парче ржан леб и бадемово масло (можеби путер од кикирики).
Утринска ужина: 1 чаша јагоди со малку ореви.
Ручек : Потопена кисела зелка со неколку зрна киноа, сладок кромид (од претходната вечера), неколку парчиња тофу (можеби сирење).
Попладневна ужина : 2 чаши пуканки со маслиново масло. Ако немате можност да појадувате, пробајте овес со свежо овошје и мед.
Вечера : парче печен лосос со ананас и аспарагус на скара.
Доцен доручек : бадемово млеко измешано со лажичка од какао, екстракт од ванила и ванила.

Ден 4
За почеток : чаша филтрирана вода со ½ сок од лимон.
Појадок : Мал сладок компир со ореви, кокосово масло, посеани со кафеав шеќер.
Утро ужина : 1 крушка, се сече на парчиња.
Ручек : Сендвич со 2 парчиња леб од цели зрна, филе од мисирка, сос од Дижон, неколку сушени домати, аругула.
Попладневна ужина : печен или варен наут. Зачинете со сол и црн пипер.
Вечера : Печен карфиол со чаша парен едамаме, 3-4 индиски ореви и малку масло од сусам.
Доцна ужина: Печено јаболко со мед и цимет и чаша чај од камилица.

Ден 5
За да го започнете денот : чаша вода со лимон или билен чај.
Појадок : чаша варено просо со чаша, обарен спанаќ попрскан со нотка чили и едно пржено јајце на око.
Утринска ужина : смути од 1 банана, ½ чаша анасон, 1 лажица пиперки, кокосова вода и 1-2 коцки мраз.
Ручек : салата со рукола, печен сладок компир, семе од калинка, ореви и наут.
Попладневна закуска : 1 полнозрнест тост со путер од кикирики и пченкарни снегулки.
Вечера : Порција печено пилешко филе со ½ чаша кафеав ориз и 1 чаша варена боранија или едамаме, посеани со малку сусамово семе.
Доцна закуска: 1 чаша јогурт со 3-4 суви смокви или урми со цимет.

 

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Согласно член 4 од Правилникот за условите, начинот и постапката за користење на финансиски средства од Буџетот на Општина Велес за субвенционирање на физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен велосипед (Службен гласник на Општина Велес бр. 06/20), а во врска со Одлуката за определување на максимален износ на доделување на поединечна субвенција на физичко лице за купен велосипед за 2020 година (Службен гласник на Општина Велес бр. 06/20), Општина Велес објавува

ЈАВЕН  ПОВИК

за субвенционирање на физички лица за купен велосипед за 2020 година

 

 1. Опис на јавниот повик

 

Општина Велес на физичките лица кои ќе купат велосипед од денот на објавувањето на јавниот повик 27.05.2020г., заклучно со 26.06.2020г. ќе им субвенционира дел од трошоците направени при купување велосипед.

На барателот ќе му се надоместат дел од трошоците направени при набавка на велосипед во висина од 50% од вредноста на велосипедот, но не повеќе од 3.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход.

Јавниот повик ќе се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“.

 1. Право на учетво на јавниот повик

 

Право на учество на овој Јавен повик имаат физички лица кои ќе купат велосипед од денот на објавата на јавниот повик па се до 26.06.2020г., ќе поднесат барање за надоместување на дел од трошоците за набавка на велосипед, а кои ги исполнуваат условите од овој Јавен повик.

 1. Услови што треба да ги исполни барателот

Физичкото лице/барател е должно да ги исполни следниве услови:

 • да е жител на Општина Велес,
 • да нема добиено финансиски средства за набавка на велосипед од било кој извор во Република Северна Македонија (не го искористил правото на субвенционирање по овој основ),
 • велосипедот да го купил од денот на објавување до денот на завршување на Jавниот повик, односно до исцрпувањето на буџетот за оваа намена,
 • купениот велосипед да не биде помал од 24” (инчи), односно 60,96 санитметри, односно да одговара на популација деца кои не се помали од 8-9 години.
 1. Начин на пријавување на јавниот повик

Барателот за добивање субвенција е должен да ја поднесе следната документација:

 • Барање за субвенција (Барањето може да се подигне во архивата на Општина Велес или да се обезбеди од интернет страницата на Општината: www.veles.gov.mk),
 • фотокопија на важечка лична карта на барателот, како доказ дека е жител на Општина Велес,
 • фотокопија од трансакциска сметка на барателот,
 • доказ дека е извршено купување на велосипед и тоа: фискална сметка во оригинал или фактура со извод од деловна банка, со датум од денот на објавувањето до денот на завршувањето на Jавниот повик, односно до денот на исцрпување на средствата по овој основ,
 • изјава дека барателот нема искористено право на поврат на средства за набавка на велосипед на друг јавен повик од било кој извор во Република Северна Македонија (Изјавата може да се подигне во архивата на Општина Велес или да се превземе електронски од веб страната на општината).

            Едно физичко лице може да поднесе само едно барање за добивање на субвенција за еден велосипед.

Барањето за надоместување на дел од трошоците  за купен велосипед, заедно со потребната документација се поднесува во архивата на Општина Велес, на ул. Панко Брашнар бр. 1 Велес, секој работен ден од 07.30 до 15.30 часот, во затворен плик.

На пликот треба да е наведено: “Јавен повик за надоместување на дел од трошоците на физички лица за купување велосипед”.

Архивата на Општина Велес примените барања ќе ги евидентира со точното време на поднесување (датум, час и минута), заради воспоставување редослед по кој ќе се разгледуваат барањата.

 1. Начин на спроведување на Јавниот повик

 

За спроведување на Јавниот повик, Градоначалникот формира Комисија за спроведување на постапката за субвенционирање на физички лица за купен велосипед.

Општина Велес дополнително ќе ја извести јавноста за продолжување на рокот и по изминување на рокот од овој Јавен повик заради целосно исцрпување на средствата.

Финансиските средства ќе се сметаат за исцрпени односно доделени кога на предлог на Комисијата, Градоначалникот на Општина Велес ќе донесе решение за исплата на средствата.

 1. Начин на остварување на правото на надоместок

Градоначалникот на Општина Велес на предлогот на Комисијата носи решение за одобрување на барањето за барателите кои ги исполниле условите согласно Јавниот повик и исплата во рок од 30 дена од објавувањето на листата на физички лица за кои е донесено решение за одобрување на барањето. Уплатата на персоналниот данок на доход кој се одбива од доделената поединечна субвенција ќе ја изврши Општина Велес.  

Градоначалникот на Општина Велес на предлог на Комисијата носи решение за одбивање на барањето во рок од 20 дена од денот на завршувањето на јавниот повик за барателите кои не ги исполниле условите од јавниот повик.

 

 

 

                                                                   ОПШТИНА ВЕЛ

Согласно член 4 од Правилникот за условите, начинот и постапката за користење на финансиски средства од Буџетот на Општина Велес за субвенционирање на физички лица од подрачјето на Општина Велес за купен сончев термален колектор (Службен гласник на Општина Велес бр. 06/20), а во врска со Одлуката за определување на максимален износ на доделување на поединечна субвенција на физичко лице за купен сончев термален колектор за 2020 година (Службен гласник на Општина Велес бр. 06/20), Општина Велес објавува

ЈАВЕН  ПОВИК

за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор

за 2020 година

 

 1. Опис на јавниот повик

 

Општина Велес на физичките лица кои ќе купат сончев термален колектор од денот на објавувањето на јавниот повик 27.05.2020г., заклучно со 26.06.2020г. ќе им субвенционира дел од трошоците направени при купување сончев термален колектор.

На барателот ќе му се надоместат дел од трошоците направени при набавка на сончев термален колектор во висина од 50% од вредноста на сончевиот колектор, но не повеќе од 20.000,00 денари по лице, со вклучен персонален данок на доход.

Јавниот повик ќе се реализира по принципот „прв дојден, прв услужен“.

 1. Право на учетво на јавниот повик

 

Право на учество на овој Јавен повик имаат физички лица кои ќе купат сончев термален колектор од денот на објавата на јавниот повик па се до 26.06.2020г., ќе поднесат барање за надоместување на дел од трошоците за набавка на сончев термален колектор, а кои ги исполнуваат условите од овој Јавен повик.

 1. Услови што треба да ги исполни барателот

Физичкото лице/барател е должно да ги исполни следниве услови:

 • да е жител на Општина Велес,
 • да нема добиено финансиски средства за набавка на сончев термален колектор од било кој извор во Република Северна Македонија (не го искористил правото на субвенционирање по овој основ),
 • сончевиот термален колектор да го купил од денот на објавување до денот на завршување на јавниот повик, односно до исцрпувањето на буџетот за оваа намена,
 • сончевиот термален колектор да биде инсталиран на адресата на живеење наведена во личната карта на барателот,
 • станбениот објект да не е во фаза на градба и во него барателот да живее,
 • само едно лице од домаќинството може да поднесе барање за добивање на надоместок.
 1. Начин на пријавување на јавниот повик

Барателот за добивање субвенција е должен да ја поднесе следната документација:

 • Барање за субвенција (Барањето може да се подигне во архивата на Општина Велес или да се обезбеди од интернет страницата на Општината: www.veles.gov.mk),
 • фотокопија на важечка лична карта на барателот, како доказ дека е жител на Општина Велес,
 • изјава дека барателот и членовите на неговото семејство/домаќинство немаат искористено право на поврат на средства за набавка на сончев термален колектор на друг јавен повик од било кој извор во Република Северна Македонија (Изјавата може да се подигне во архивата на Општина Велес или да се превземе електронски од веб страната на општината),
 • фотокопија од трансакциска сметка на барателот,
 • доказ дека е извршено купување на сончев термален колектор и тоа: фискална сметка во оригинал или фактура со извод од деловна банка, со датум од денот на објавувањето до денот на завршувањето на јавниот повик, односно до денот на исцрпување на средствата по овој основ,
 • потврда за платен данок на имот за станбениот објект каде е инсталиран сончевиот термален колектор заклучно со претходната година пред објавување на јавниот повик.

Барањето за надоместување на дел од трошоците за купен сончев термален колектор, заедно со потребната документација се поднесува во архивата на Општина Велес, на ул. Панко Брашнар бр. 1 Велес, секој работен ден од 07.30 до 15.30 часот, во затворен плик.

На пликот треба да е наведено: “Јавен повик за надоместување на дел од трошоците на физички лица за купување сончев термален колектор”.

Архивата на Општина Велес примените барања ќе ги евидентира со точното време на поднесување (датум, час и минута), заради воспоставување редослед по кој ќе се разгледуваат барањата.

 1. Начин на спроведување на Јавниот повик

 

За спроведување на Јавниот повик, Градоначалникот формира Комисија за спроведување на постапката за субвенционирање на физички лица за купен сончев термален колектор.

Општина Велес дополнително ќе ја извести јавноста за продолжување на рокот и по изминување на рокот од овој Јавен повик заради целосно исцрпување на средствата.

Финансиските средства ќе се сметаат за исцрпени односно доделени кога на предлог на Комисијата, Градоначалникот на Општина Велес ќе донесе решение за исплата на средствата.

 1. Начин на остварување на правото на надоместок

По секое поединечно комплетно барање, Комисијата врши увид дека колекторот е купен и инсталиран во живеалиштето според личната карта на барателот, дека станбениот објект не е во фаза на градба и во него барателот живее.

Барателот е должен да и овозможи пристап на Комисијата до станбениот објект и просторот каде е инсталиран сончевиот термален колектор.

Од извршениот увид Комисијата изготвува записник со приложена фотодокументација.

Градоначалникот на Општина Велес на предлог од Комисијата носи решение за одобрување на барањето за барателите кои ги исполниле условите согласно Јавниот повик и исплата во рок од 30 дена од објавувањето на листата на физички лица за кои е донесено решение за одобрување на барањето.

Уплатата на персоналниот данок на доход кој се одбива од доделената поединечна субвенција ќе ја изврши Општина Велес.  

Градоначалникот на Општина Велес на предлог на Комисијата носи решение за одбивање на барањето во рок од 20 дена од денот на завршувањето на Јавниот повик за барателите кои не ги исполниле условите од овој Јавен повик.

 

 

 

                                                                    ОПШТИНА ВЕЛЕС

 
   
   
   
   

Најново