Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

ermenija1 fin

Претставата „Ардалион“ во режија на Жираир Дадасјан на Ереванскиот Државен Театар на Пантомимата од Ерменија беше прикажана во неделата на 22 јули на програмата на 17 Интернационален фестивал на античка драма „Стоби“. Публиката во амфитеатарот на античкиот локалитет остана без зборови исто како што актерите без ниту еден изговорен збор одиграа театарска претстава во која ја користеа пантомимата како специфичен театарски израз.

ermenija2 fin

ermenija3 fin

Шестмина актери низ сценски движења ја оживеаја приказната за ширењето на христијанството на почетокот на 4-тиот век и судбината на Ардалион кој од критичар на христијанството станува светец.

publika fin

Бројната публика во Стоби ги награди со заслужен аплауз за прикажаното што како театарски израз ретко се гледа на нашите простори. Ереванскиот државен театар на пантомимата во Ерменија привлекува околу 10.000 гледачи годишно и досега настапувал во над 25 земји во светот. Претставата „Ардалион“ е во официјална конкуренција за награди.

Фестивалот на античка драма „Стоби“ во организација на Општина Велес продолжува со претстава „Кралските Копилиња“ на авторот Сашо Димовски, во режија на сценски движења на Васил Зафирчев. Поради специфичните технички барања, претставата ќе биде одиграна во Народниот театар „ЈХК“ –Џинот, во четврток, на 26 јули годинава, со почеток во 21 часот./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

15 (петнаесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/03/2019 година.