Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

elesnik fin

На Големата сцена на Театар "Јордан Х.К-Џинот", Велес премиерно ќе биде изведена претставата "Елешник" од Југослав Петровски, во режија на Елеонора Теова.

"Елешник" е претстава за дадениот збор, за образот и чесноста на една бескрајна љубов кои стануваат робови притиснати од стегите на лакомоста, отуѓеноста и лошото влијание на "брзото живеење".

"Немоќниот човек, робот со одземена самодоверба, лажно ја црта својата среќа. Среќа изградена од материјални добра, далечна, надвор од "себе си". Таму некаде. А чесноста останува чесност, со гордо крената глава, готова да се спротивстави на злото. Да го претвори во љубов, мракот во светлина, грдосијата во убавина, чекањето во "постоење". - потенцира режисерката Елеонора Теова.

Оваа најнова придукција на Велешкиот театар е дипломска претстава по театарска режија на Елеонора Теова на Факултетот за драмски уметности во Скопје, за која дизајнот го изработи Филип Коруновски, а автор на музиката е Сашко Костов.

Во претставата настапуваат актерите Кети Борисовска, Андреј Серафимовски, Самоил Стојановски, Фаик Мефаилоски, Марина Поп-Панкова, Кирил Гравчев, Жарко Спасовски и Кристина Нацева.

Премиерата е закажана за во петок, на 26-ти октомври, со почеток во 20 часот.

Првата реприза на претставата е во вторник, 30 октомври во 20 часот. Билетите за истата се веќе во продажба на билетарницата на театарот./У.Ј

Поврзани вести

Web banner Duma Kozuvcanka Fakti 300x250px 01

Најново