sekerinska

Mинистерката за одбрана Радмила Шеќеринска  и началникот на ГШ на АРМИ генерал мајор Васко Ѓурчиновски денеска присуствуваа на воената вежба „Македонски блесок 14“ на армискиот полигон Криволак. Таа нагласи дека се прават напори за подобрување на условите за работа во армијата.

foto Veles magla1

Ниту една од поранешните четири мерни станици за мерење на квалитетот на воздухот во Велес не работи. Велешани над две години незнаат колку изнесуваат вредностите на SО2 и опасните ПМ 10 честички во воздухот во градот што ги регистрираше мерната станица во комплекс УЗУС или мерната станица во дворот на детската градинка во населба Тунел. Таа не работи околу половина година. За останатите две што навремето беа во дворот на велешка болница и пред поранешен хотел Вила Зора одамна не се знае каде заврши опремата од нив. Всушност фирмата Инвестас како последен газда на поранешната Топилница за олово и цинк си ја извадила и однела опремата, затоа што гласела на име на загадувачот додека од станицата пред хотелот Вила Зора никој ништо не знае.

Foto zgradataBolnica fin

Немилиот настан се случил вчера, недела 20 јануари, кога на педесет и седум годишниот М.К од Крагуевац, Република Србија, во Градско му се влошила здравствената состојба и побарал лекарска помош од Итната медицинска помош во Велес. По укажаната помош и на барање на србскиот државјанин со возило на Итна помош тој бил пренесен на Интерното одделение во ЈЗУ Општа болница во Велес. Информацијата ја потврди портпаролката на велешката болница, Марина Андова.

VodiciEparhija fin

Вчера, сабота на 19 јануари 2019 година, на Мало мовче во Велес се случи еден редок јубилеј, поточно 30 години од озвучувањето на манифестацијата на христијанскиот празник Водици или осветување на водите и фрлање на крстот во река Вардар. Точно на овој ден во 1989 година, започнавме со озвучувањето. Имено тогаш, во таа година Прота –ставрофор Стојко Ристовски ме повика мене, Љупчо Данов и мојот покоен пријател Илија Чадиев од „Голди Радио“ и не праша дали би можеле да го озвучиме настанот кој има долга традиција во градот.

DejanPetrusevskisamsokrstot fin

Дваесет и шест годишниот Дејан Петрушев од Велес беше најсрекниот помеѓу педесет и седуммината, претежно млади и храбри велешани како и единствената девојка Марија Давчевска кои годинава скокнаа по Светиот Крст во водите на реката Вардар на христијанскиот празник „Богојавлениjе - Водици“. Тој беше најбрз меѓу нив и за пливачките вештини пофален од присутните граѓани кои ги преплавија бреговите на реката како и трите моста: Мало мовче, Гемиџии и Стар Мост.

 

Bolnickakapija fin

Улицата Самоборска, што општината лани на крајот од годината ја прошири во делот на кривините пред ЈЗУ „Општа болница“ Велес, сега дозволува да биде доизградена и во самиот болнички комплекс. Доколку општината би ја ставила во приоритетите за 2019 година тогаш ќе и помогне на јавната здравствена установа во делот на организирањето на сообраќајот во дворот, смета директорот Димитар Стровјаноски.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.