kav miting

„Дојде време да и вратам нешто на Македонија. Таа секогаш била моја инспирација. Дојде време да им кажеме дека им дојде крајот. Нашиот почеток е нивен крај“ – ова меѓу другото го рече пред кавадарчани на предизборен митинг кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордан Силјановска-Дафкова, барајќи ја нивната поддршка. Се осврна на лошите политики на актуелната власт. Порача дека со нејзиниот избор за претседател државата ќе си го најде европското место, овде во Македонија.

sekerinska

Mинистерката за одбрана Радмила Шеќеринска  и началникот на ГШ на АРМИ генерал мајор Васко Ѓурчиновски денеска присуствуваа на воената вежба „Македонски блесок 14“ на армискиот полигон Криволак. Таа нагласи дека се прават напори за подобрување на условите за работа во армијата.

mernistaniciEDVilazora1

23.11.2020

Мерните станици што ќе го мерат загадувањето на дневна основа и загадувачот се дел од проектот“Еко-монитор“ на ЕД „Вила Зора“ во соработка со “Инфо проект“ од Скопје. Трите мерни станици ќе се распоредат на три локации. Прва во центарот на грaдот, втора во новиот дел на Велес, Нова населба, како и трета во населба Шорка. Мерните станици се дадени на времено користење поточно за шест месеци.

veles panorama fin

23.11.2020

По викендот со четири починати велешани од Ковид-19,денеска, битката ја изгуби уште еден возрасен сограѓанин. Седумдесет и едногодишниот маж бил позитивно потврден на заразната болест. Тој е 57 жртва на коронавирусот во општина Велес. Во последните 24 часа има 12 новозаразени од опасниот вирус додека бројот на излекувани изнесува 26 сограѓани.

SVRVeles fin

23.11.2020

Во изминатиот викенд мајка го пријавила својот син дека физички ја нападнал. Нападот се случил вчера, кога Д.А.(66) од Велес пријавила дека околу 09.30 часот, во нејзиниот дом ја тепал родениот син.

Brakovozilo1

23.11.2020

Велешката компанија „Брако“ ја произведе, првата во Европа, еколошка машина за одржување хигиена во урбани средини под брендот„Green Machines“ GM 500H2 која работи на водород. Тим од 15 инженери од Северна Македонија во соработка со инженери од Холандија работеа на еколошкото возило за чистење што испушта единствено вода, а не како досегашните издувни гасови.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново