Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

peticija1

Активистите на еколошкото друштво „Еко живот“ од Кавадарци од денеска започнаа да реализираат петиција проитв изградба на цинкара. Се собираат потписи од кавадарчани,  кои исто така не се согласни да се изгради објект од тешка загадувачка индустрија.

„Ова е иницијатива на нашето Здружение за заштита и унапредување на животната средина “Еко живот” од Кавадарци. Сакаме со потписи да им покажеме на тие што носат одлуки, дека сме против тешка загадувачка индустрија. Во собирањето на потписи се ангажирани наши активисти, а ја имаме и поддршката од координаторот на НВО секторот, Ненад Јовановиќ. Да не дозволиме понатаму Кавадарци да биде лабораторија и да си играме експерименти со нашата животна средина, затоа што овде живеат голем број на граѓани“ рече претседателот Роберто Паризов.

Првиот екологист нагласува дека и сега Кавадарци, без цинкара е на врвот на најзагадени градови во земјава.

Собирањето потписи следи откако една кавадаречка компанија најави дека е заинтересирана за проширување на асортиментот на производи, но и воведување на нови производи.

Координаторот на НВО секторот во Кавадарци, Ненад Јовановиќ вели дека собирањето на потписи е право на граѓаните кое го имаат загарантирано со Уставот.

„ Со овие потписи ние сакаме јасно да им порачаме на лоакланта власт, на  Советот  и на градоначалникот дека работиме на терен за да се запре наумот или мислата, дека во Кавадарци треба да има тешка индустрија. Да не се гради цинкара, сакаме чист град“ рече Јовановиќ./A.Д

Поврзани вести

Web banner Duma Izvorska Izvor na 300x250px 01

Screenshot 2

52407849 472689196598964 4414210414364065792 n

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има
потреба да вработи:

10 (десет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:                                  ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 15/04/2019 година.