Тоа се граѓаните кои живеат во населени места во општината и пијат вода од селските чешми, локалните селски водоводи, природни чешми и бунари. Оваа информација ја соопшти Центарот за јавно здравје во Кавадарци по направените последни контроли во кои зеле примероци и анализирале вкупно 279 мостри вода за пиење. Од нив 48 примероци биле од селските локални водоводи. Од нив 12 покажале бактериолошка исправност бидејќи се вршело хлорирање на водата.

Претседателот на општинската организација на СДСМ Кавадарци. Зоран Ѓорѓиев на прес конференција денеска информира дека владата предводена од СДСМ на вчерашната седница донела одлука за отстапување на државно земјиште на општината за изградба на затворен пазар.


„Уште во првите два месеца од мандатот, граѓаните на Кавадарци ги чувствуваат придобивките од работата на новата реформска влада предводена од СДСМ и реализацијата на дел од ветувањата кои беа зацртани во програмата „План за живот во Македонија“. Со оваа одлука се решава еден децениски проблем на локалната заедница и на граѓаните на Кавадарци. Истовремено, оваа одлука позитивно ќе влијае на економскиот и социјален развој на Кавадарци и на целиот регион. Ова е само една од низата мерки и проекти кои се однесуваат на нашиот град и нашите сограѓани. Следуваат и други мерки и проекти кои ќе го подобрат животот на граѓаните на Кавадарци“ - рече Ѓорѓиев./A.Д

Кавадаречкиот совет денеска со 10 гласа „За“ и 6 „против“ даде зелено светло на годишниот план за вработување во општината. По две одлагања на овие точки советот денеска пред почетокот на редовната 59 та седница го одржа продолжението на 58-та.

Земјоделците од Тиквешијата кои ги наводнуваат своите површини да бидат внимателни кога во близина на површината која ја наводнуваат има далековод – апелираа денеска од МЕПСО АД.

Кавадаречката сообраќајна полиција и ова лето, спроведува превентивни акции за контрола на техничката исправност на тракторите со цел поголема безбедност во сообраќајот кога тие се активни во сообраќај.

Кавадарчани и гостите кои ќе дојдат на винскиот карневал кој е дел од стопанско-туристичката и културна манифестација Тиквешки гроздобер годинава ќе можат да го проследат и концертот на музичката ѕвезда Северина.

Поврзани вести

Web banner Hit Portal Sinalco IceTea 2018 300x250px 01

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

Локација : Република Македонија - Велес
Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 25/09/2018 година.