Кавадарчанки нема повеќе да патуваат во други градови за да извршат преглед на мамограф. Во општа болница Кавадарци веќе е во функција мамографот и се вршат прегледи, информираше денеска директорот на болницата, д-р Орцо Ангеловски.

Одлуката на владата, државата да ги субвенционира винарските визби со по 3 денари по килограм откупен вранец, со цел да се соберел годинашниот род од оваа винска сорта за лозарите не е вистинско решавање на проблемот со откупот на винско грозје. Производителите на грозје велат дека родот им пропаднал на лозјата,  додека визбите тактизирале  со откупот. Според нив,  намерно не се  откупувал вранецот, за на крај визбите да добијат и евтино грозје, но и државна помош.

Стомачниот вирус во континуитет е присутен меѓу кавадарчани, информираат од итната медицинска помош. Наместо во одредени периоди од годината, пациенти кои се нападнати од стомачниот вирус, со проливи и повраќање постојано барале лекарска помош.

Полни тракторски приколици со грозје кое почнало и да ферментира. Лозарите по неколку дена чекаат на откупните пунктови да го продадат грозјето, но нема кој да им го купи. Не им е јасно што се случува годинава со откупот на грозјето.

Проблемот со откуп на винското грозје, пред се со  вранец- кратошија продолжува. Откупните пунктови полни со трактори и грозје. Откуп или нема или слаб. Лозарите нервозни, бараат итна помош од државата, откупот да продолжи бидејќи стравуваат дека родот ќе им пропадне на лозјата.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.