Лозарите и овој гроздобер го минуваат во нервози. Интензивно го прибираат родот од лозовите површини, но се соочуваат со проблеми при продажбата. Последните обилни врнежи од дожд ја намалија шеќерноста кај грозјето. Сега винариите не го почитуваат договореното, наместо да намалуваат од цената за грозјето кое има помалку шеќерност од 20 малигани, тие воопшто не го купувале таквото грозје, па лозарите не знаат што да му прават на набраното грозје. Едни велат ќе варат ракија, други пак сметаат дека винариите се мајтапат со нив.

„Градскиот стадион во Кавадарци се распаѓа поради недомаќинското и расипничкото однесување на локалната власт предводена од ВМРО-ДПМНЕ“ - обвинија на прес конференција денeска од локалниот клуб на СДММ Кавадарци.

Преполна е градинката „Рада Поцева“ во Кавадарци. Сите објекти имаат згрижени повеќе деца од тоа што реално го дозволува капацитетот. Тоа беше повод и градинката да побара од кавадаречкиот совет да и дозволи зголемување на бројот на деца по групи.

Кон крајот на јулу годинава општина Кавадарци објави јавен повик за предлози од граѓаните за ново име на градскиот плоштад. Како што беше наведено во јавниот повик, согласно Изборната програма, а во духот на демократските принципи, градоначалникот Александар Панов, ја покренува постапката  за прибирање на предлози од граѓаните за ново име на градскиот плоштад. Јавниот повик беше отворен до 26 август.

Темата гроздобер во Македонија секоја година е со исти актери, исти проблеми се анализираат и за исти проблеми се раговара и преговара. Иако навидум се чини дека некои работи се менуваат, сепак во суштина тоа не е така. Во тек е бербата на винското грозје кое е и најзастапено на лозовите површини во тиквешијата. За момент гроздоберот поради дождот е прекинат, но не се прекинати стравувањата на лозарите, кога ќе го оберат грозјето на кого да го продадат, за колку пари и кога ќе им се плати.

Во рамки на 52-то издание на стопанско туристичката и културна манифестација „Тиквешки гроздобер“ вечерва се одржа винскиот карневал. Карневалската процесија ја предводеа кралицата и кралот на гроздоберот. По нив следуваа настапите на дваесетина маски од училиштата во Кавадарци и маски од збратимените и пријателски градови на Кавадарци од земјава и странство. Плоштадот и улиците каде се движеше карневалската поворка беа преполни.

Поврзани вести

Web banner Duma Sinalco Nagradna Igra 300x250px

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

30 (триесет) Оператори во производство

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес не врши дискриминација по ниту еден основ (полова, верска или национална дискриминација) и ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса:

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 10/02/2019 година.