lizgaliste kavadarci

 

За прв пат во Кавадарци, од денеска е ставено во функција лизгалиште. Се наоѓа во комплексот на спортскиот центар „Јасмин“.

sednica kavadarci111

120 прочистувачи на воздухот донира фондацијата „Никола Јанчев“ од Кавадарци. Прочистувачите ќе бидат распределени во секоја училница во основните училишта во Кавадарци.

vozilo luda mara„Рено меган“ со кавадаречки регистарски ознаки, управуван од 19 годишен кавадарчанец ноќеска околу 3 часот излетал од патот во коритото на реката Луда Мара. Возилото било потопено во вода длабока околу шест метри. Moмчето излегло од задните прозорци.

Kavadarci Nova Godina 2018 Facebook cover copy 7

 

Кавадарци интензивно се подготвува за дочекот на најлудата ноќ во годината.  Од општината најавуваат дека ќе биде организиран дочек на градскиот плоштад. Се најавува богата музичка програма од кавадаречки бендови.

kavadarci13wwe

Општината, регионалната стопанска комора и екологистите од Кавадарци од вечерва започнуваат со изработка на ЛЕАП – локален еколошки акционен план. Од „Еко живот“ велат дека овој стратешки документ е од голема потреба за општината, бидејќи постоечкиот е стар петнаесетина година и не е ревидиран.

grozje65

 

Лозарите бараат да се изврши ревизија врз работењето на „Стефанс вајнери“, визбата која  им должи околу 850 илјади евра за грозјето кои го дале во винаријата во 2015 година.

 Од здружението „Напредни лозари“ истакнуваат дека производителите на грозје се надевале дека ќе си го наплатат долгот од виното направено од нивното грозје откупено таа година, но добиле информации дека производот мистериозно исчезнал.
 

„Ние знаевме каде е тоа вино и како е продадено. Требаше нас да ни исплатат од тоа вино. Грозјето фактички е украдено од нас, а виното мистериозно исчезна. До крај ќе си ги бараме парите. До еден денар мора да ни се исплати. Лозарите неможе да останат и без пари,  без грозје и без вино“ вели Трајче Кулев претседател на здружението „Напредни лозари“.

Од здружението ја нагласуваат поддршката од инспекторатот за земјоделство и од министерството. Велат дека доколку нема да можат да си ги добијат парите за грозјето, тогаш да им ја продадат винаријата на нив.
 

Како што мистериозно на Божиќ го снемало виното, односно било префрлено во друга македонска винарија, па продадено,  лозарите биле информирани дека мистериозно ги снемало и флашарата и цистерните иако биле под хипотека.

Од Државниот инспекторат за земјоделство, пак,  дознаваме дека сумата која „Стефанс вајнери“ ја должи кон производителите на грозје  е околу 649 илјади евра, додека  винарската визба “Повардарие” од Неготино, според нивни податоци  должи уште околу 780 илјади евра за откупено грозје во 2014 и 2015 година.

„Исплатени беа околу 5.2 милиона евра и расчистени беа обврските за реколтата од 2016 година. Следните две години оваа винарница не откупуваше грозје, објаснуваат од инспекторатот./А.Д

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.