Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

Minister Dimkovski so Kocevski fin

За четиринаесет дена изведувачот на градежните работи ќе ги започне изградбата и асфалтирањето на постоечкиот земјен локален пат помеѓу селата Сливник и Бузалково како и асфалтирање на постоечки земјен пат до локалитет Пешти. Ова денеска го договориле Градоначалникот на Велес Аце Коцевски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски на работната средба во општина Велес. Проектите на општината се финансирани од Агенцијата за финансиска поддршка и рурален развој.

- Пред да се упатиме во подрачната единица на министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во Велес со министерот и директорот на Агенцијата имавме средба во мојот кабинет. Разговаравме за проектите од заеднички интерес иницирани од Општина Велес. Утре ќе го потпишеме договорот со изведувачот и за две недели ќе го воведеме во изградба на овие две значајни делнци кои се во должина од 5,2 км, рече Коцевски.

Тој додаде дека на работната средба било разговарано и за актуелниот повик на министерството за земјоделство за конкурирање со проекти за тампонирање на патишта кои водат до земјоделски површини за кои Општина Велес е заинтересирана и се надева да добие финансиски средства барем за една проектна апликација.

Годинава Општина Велес од Агенција за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој, преку четири проекти, обезбеди за изградба и асфалтирање на патишта и улици скоро 40 милиони денари./У.Ј

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

АПЕЛ ЗА ПОМОШ НА СЕМЕЈСТВОТО МАНЕВИ

На 20 декември 2019 година во пожарот што изби во комплексот Варналиите, во Велес, на улица: „Јован Наумов Алабакот“ целосно е оштетена и куќата со реден број 10 на семејството Маневи во која живееја Љубица и Бојан. Огнот ги пеплоса покуќнината, мебел, технички апарати и гардероба. Тие немаат каде да живеат. Засега се згрижени кај роднини. На Љубица и Бојан им е потребна граѓанската помош и поддршка. Граѓани, да му покажеме на ова семејство, дека не е само во загубата на имотот. 

Пред и за време на новогодишните и божикни празници, секој од Вас колку што може нека донира на сметка 210-5016284563-22, депонент НЛБ Тутунска Банка АД Скопје. Сопственик на сметката е Манева Љубица со живеалиште на ул. Јован Наумов Алабакот број 10 во Велес. Број на повикување за физички лица е 289, за правни лицае 262, со назнака донација.

За добронамерните граѓани надвор од Македонија уплатите можат да се вршат на IBAN Code MK7210501628456322, SWIFT TUTNMK22.

 
   
   
   
   

Најново