ilustracija naslovna

Секој со свој стил, секој во свој свет и со свои размислувања за облекувањето. Модниот тренд кај младите во училиштата е се повеќе актуелна тема низ училишните ходници. Некој негува сопствен стил, некој лежерен, но не сите сакаат да носат училишна униформа. Учениците од СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ и хемиското училиште СОУ „Димитрија Чуповски“ со поделени мислења за носењето униформи во училиште.

Mateja scena

Велес има млади уметници кои творат во разни сфери на уметноста, но нема соодветен простор на кој можат да се изразат. Единствена сцена на располагање им е салата „Бели Мугри“.  Петар Андреев е ученик од четврта година во Гимназијата, режисер на претставата „Ревизор“ што ја подготвија учениците за последниот патронен празник на Гимназијата „Кочо Рацин“. Вели дека им требало два месеци за да ја подготват претставата. Работеле во просторот на училишната библиотека.

Gradski saat fin

Во јануари, годинава, имав прилика да учествувам на изложба на „скечери„, слободни цртачи на европско ниво, на тема „Симболите на мојот град“. Требаше да се достават цртежи со кратко резиме, за симболите и нивното значење. Јас за значењето на симболите кратко напишав „Велес симболи - Градскиот саат .......................... стариот мост, мало мовче ..“.

SarmaaleekipanaItnamedicinskapomos fin

Сто дваесет и двајца Велешани денеска, недела 7 април, бесплатно проверија притисок, шекер во крв и вкупен холестерол на пунктот што Итната медицинска помош, два часа, го отвори на плоштад Сармаале во Велес. Граѓаните ги прегледуваа д-р Страхил Тодоров и д-р Елеонора Јованова, лекари по општа медицина во Здравствениот дом додека мерењата на притисокот, шекер во крв и вкупен холестерол го реализираше медицинска сестра.

MenkaDanailova fin

Една од личностите која заслужува да се најде на листата на значајни Велешани е наставничката по математика Менка Данаилова. Тивка, со мајчинска љубов, оваа жена својот работен живот го помина во Основното училиште „Кирил и Методиј“. За нејзината професионалност, трудољубивост и посебен пристап во совладување на градивото по предметот што го предаваше во образовниот процес најдобро знаат генерациите кои ги образуваше. Кога ученици зборуваат со пиетет низ сеќавања и спомени за прекрасен наставник, другар и жена, што со нив споделувала радост и тага тогаш секој друг збор е непотребен.

PorakizaDaunovsindromiAutizam fin

Со повеќе активности кои имаа за цел подигнување на јавната свест кај младата популација поточно помеѓу учениците од редовните основни училишта во Општина Велес и годинава беа одбележани 2-ри Април - Светскиот ден на лицата со Аутизам како и 21-ви Март - Светскиот ден на лицата со Даунов синдром.

Поврзани вести

300x250 web banner Duma

banerknigovodstvo

Најново

 
   
   
   
   

Швајцарската мултинационална компанија активна во областа на фармацијата и производство на медицински помагала РОНТИС, заради зголемување на својот постоечки капацитет во фабриката во Велес, има потреба да вработи:

20 (дваесет) Оператори во производство

 

Кандидатите треба да ги поседуваат следните квалификации:

  • ССС
  • Со или без работно искуство

ДПТ РОНТИС ДООЕЛ Велес ги охрабрува сите заинтересирани кандидати  да аплицираат, без разлика на нивната полова, верска или национална припадност.

Доколку сте заинтересирани, Ве молиме пратете ја Вашата биографија (CV) со фотографија на infomk@rontis.com  или на адреса: ДПТ РОНТИС ДООЕЛ   с. Долно Оризари бб, Велес 1400 (со назнака за Оператор ), најдоцна до 26/07/2019 година.