SZO fin

18.08.2020

Коронавирусот се повеќе го шират лица на возраст од 20, 30 и 40 години, а многу од нив не се ни свесни дека се заразени, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Западен Пацифик, Такеси Касаи.

GrcijazaKovidmerki fin

17.08.2020

Во 16 области на Грција, кои се сметаат за региони со лоша епидемиолошка слика и голема раширеност на ковид-19, од денеска се воведуваат нови, дополнителни рестриктивни мерки, меѓу кои и ограничено работно време на угостителските објекти, кафулињата, ноќните клубови, јави дописничката на МИА од Атина.

pandemijaSZO fin

2.07.2020

СЗО соопшти дека 60% од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, при што предупредува дека ова покажува дека епидемијата се влошува, а не слабее.

zemjotresturcija fin

26.06.2020

Земјотресот, кој според прелиминарните податоци, бил со јачина од 5.5 степени, го погоди подачје на северот од Турција. Се уште не е соопштено дали има жртви .

MRA fin

11.06.2020

Оваа година младинската работна акција „Нови Пазар 2020“, поради коронавирусот, нема меѓународен карактер, но тоа не го намали значењето и убавината на оваа манифестација. Со свечен собир на бригадирите акцијата почна, а на неа годинава учествуваат повеќе од стотина акцијаши, пишува српски „Информер“.

EU fin

11.06.2020

Европската комисија предложи земјите од Западен Балкан да бидат први на списокот на земји на кои ќе им биде дозволено да влезат во Шенген зоната од 1 јули.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

banerduma

 

 

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

 
   
   
   
   

Најново