Големиот шумски пожар во Дервенохориа, централна Грција, гори вон контрола кон три различни насоки откако силните ветрови го разгореа огнот, соопшти синоќа грчката противпожарна служба.

Фунтата „потона“ денеска на 30-годишен минимум, а голем број акции на берзите се во пад по одлуката на Велика Британија да ја напушти Европската Унија. Тоа се случува бидејќи инвеститорите стравуваат за повеќемесечна неизвесност, јавуваат западни медиуми.

Лидерот на кампањата за излегување на Британија од ЕУ Борис Џонсон побара единство по британското гласање да ја напушти Унијата.

Денеска во Велика Британија се одржува референдум за тоа дали земјата ќе остане во Европската унија или не – т. н. “Брекзит”.

Томислав Карамарко, досега најмоќен политичар во најмладата членка на ЕУ, Хрватска, поради низа политички неуспеси одлучи да поднесе оставка на лидерската функција во неговата партија - ХДЗ, пишува Дојче веле.

Силно невреме со град синоќа го погоди Панчево, каде што паѓаше град со големина на тениско топче, јавуваат српските медиуми.

 

 

SEMM baner MK

Поврзани вести

lifer gif 300x250 Duma

 

Duma Banner

ezgif.com video to gif1

baner i od veles se moze

E baner

Konsalting Jovevi

Почитувани,

Општина Велес ја известува јавноста дека Градскиот пазар во Велес наместо во вообичаените пазарни денови, отворен е за работа секој ден, од понеделник до недела, од 07:00 до 14:00 часот.

Претходно донесените мерки за Градскиот пазар сè уште се на сила.

Малиот пазар во Нова населба останува затворен за работа, затоа што сè уште не се создадени услови за негово повторно отворање.

Општина Велес упатува апел до сите жители на општината за почитување и придржување кон мерките за превенција и заштита од ширење на Ковид-19 (коронавирус).

Јавното здравје е заедничка одговорност.

Со почит,

Општина Велес

 
   
   
   
   

Најново